Korábban csak a cseh ingatlanpiacon működött az eurós fizetés, az utóbbi időben már az autóiparban és a gépiparban sem ismeretlen eljárás, sőt, a kisebb vállalkozások között is megjelent már.
A cseh jegybank kimutatása szerint az idei év első negyedévében
a pénzügyi tranzakciók több mint ötödét nem koronában, hanem euróban bonyolították le
egymás közt a kereskedelmi partnerek. Ez az arány öt évvel ezelőtt még nem érte el a 10 százalékot.
Karel Havlíček, a Kis- és Középvállalkozások Szövetségének elnöke szerint ennek különböző okai vannak. „Elsősorban megpróbálják elkerülni az árfolyamkockázattal járó veszteségeket. Két rendszert is működtetnek, az egyik eurós, a másik korona alapú, mert a béreket továbbra is koronában kell kifizetniük az alkalmazottaknak” – mondta Havlíček.
Pénzügyi szakértők szerint a cseh gazdaság eurósítása folyamatosan halad előre, és egyre több lesz az olyan vállalat, amely euróban bonyolítja majd az adásvételeit. Ehhez a cseh jegybank lépése is hozzájárul, amely április 6-án elengedte az árfolyamküszöböt, tehát lehetővé tette, hogy a korona az euróval szemben a 27-es szint alá tudjon jönni, azaz erősödhessen.
A jegybank 2013 novemberétől tartotta 27 korona felett az euró árfolyamát, mert a cseh infláció messze került a jegybank céljától, amit a deviza mesterséges gyengítésével próbáltak meg felpörgetni.
Elemzők azt prognosztizálják, hogy az év végére egy euró már csak 25 korona 50 fillért érhet.
A számadatok arra is rámutatnak, hogy a cseh cégek egyre több euró alapú hitelt vesznek fel. Míg az elmúlt öt évben a korona alapú hitelek felvétele 20 százalékkal nőtt, addig az ugyanolyan jellegű eurós hitelfelvétel a duplájára emelkedett.