eur:
411.21
usd:
392.6
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Egyre több pénz üti a markunkat

Egyre több pénz üti a markunkat

Január-februárban a bruttó átlagkereset több mint 10 százalékkal nőtt, az emelkedés mértéke a költségvetési szférában nagyobb volt, mint a versenyszférában - derült ki a Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adataiból. Janák Katalin, a KSH főosztályvezetője az InfoRádiónak azt mondta: továbbra is a pénzügyi és biztosítási területen dolgozók keresnek a legjobban, míg a a legkevesebbet a humán-egészségügyi ágazatban kapják kézhez a dolgozók.

Az év első két hónapja, tehát január-február átlagában

a bruttó átlagkereset 274.300 forint volt. Ez 10,3 százalékkal magasabb, mint egy éve

ugyanebben az időszakban - mondta el az InfoRádiónak a legfrissebb adatokat ismertetve a KSH főosztályvezetője.

Janák Katalin hozzátette: a növekedésre főként a minimálbér és a garantált bérminimum 15, illetve 25 százalékos emelése volt hatással. De a költségvetési szféra újabb területeit, a többi között az egészségügyi, illetve kulturális munkakörökben dolgozókat érintő keresetrendezés is az okok között szerepel. A közigazgatás egyéb területein szintén  jelentős keresetnövekedést regisztráltak.

Összességében a költségvetési szférában 12,9 százalékos volt a növekedés, de a versenyszférában is meghaladta a 9 százalékot az emelkedés

- mutatott rá a főosztályvezető.

Azt is elmondta, hogy a családi kedvezmény nélkül számított nettó kereset az év első két hónapjában 182.400 forint volt, és mivel a személyi jövedelemadó és a járulékfizetés szabályai nem változtak 2017-ben, ezért a nettó keresetek növekedése a bruttóéval megegyező, 10,3 százalék volt.

A családi kedvezményt is figyelembe véve a nettó kereseti átlag 190.000 forintra becsülhető.

A fogyasztói árak 2,6 százalékkal nőttek az év első két hónapjában, így

a reálkereset 7,5 százalékkal emelkedett.

Janák Katalin azt is jelezte, hogy évek óta, és továbbra is a legjobban fizető gazdasági ág a pénzügyi és a biztosítási tevékenység, az itt dolgozók 517.100 forintos bruttó átlagkeresettel rendelkeznek. De az energiaszektorban és az infokommunikáció területén dolgozók bruttó keresete is 450-490.000 forint körül alakul.

Ezzel szemben a humán egészségügyi és szociális gazdasági ágban a bruttó átlagkereset papíron 172.900 forint volt az első két hónapban.

De ennek adminisztratív okai is vannak, hiszen a közfoglalkoztatottak nagy része itt van elszámolva - fűzte hozzá a KSH főosztályvezetője. 

Közfoglalkoztatottak nélkül csaknem 250.000 forintos ebben a gazdasági ágban is az átlagkereset - mondta Janák Katalin.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×