eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma

A Transparency International figyeli a sztrádaépítést

A Transparency International (TI) Magyarország felügyeli az M6-os autópálya építéséhez kapcsolódó előkészítési és kivitelezési feladatokat, a Bóly és Ivándárda, országhatár közötti szakasz az első állami nagyberuházás, amelyet civil szervezet ellenőrizhet - közölte Martin József Péter, a szervezet ügyvezető igazgatója az integritási megállapodás aláírását bejelentő sajtótájékoztatón, szerdán Budapesten.

Ismertette, hogy az Európai Bizottság a tavalyi felhívására jelentkezők közül választott ki 17, uniós forrásokból megvalósítandó projektet 11 tagállamban, ezek közé tartozik az M6-os autópálya befejezése. A független monitorozó szerepének betöltésére pedig a Transparency International Magyarország Alapítványt jelölték. Az ügyvezető igazgató elmondta: háromoldalú megállapodásról van szó az ajánlatkérő, az ajánlattevők és egy független civil monitorozó között, a megállapodás azt jelenti, hogy minden, a közbeszerzésben részt vevő fél vállalja az átláthatóságot.

Vitályos Eszter, a Miniszterelnökség európai uniós fejlesztésekért felelős államtitkára hangsúlyozta: a kormány számára kiemelten fontos az átláthatóság, a jogtiszta közbeszerzés, ezért támogatnak minden ezt segítő projektet.

Martin József Péter ismertette: az aláírók a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő (NIF) Zrt. és a TI Magyarország, az ellenjegyző fél pedig a magyar kormány képviseletében a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) közlekedési operatív programokért felelős helyettes államtitkársága.

Az integritási megállapodást az Európai Bizottság kezdeményezte, az autópálya-beruházást, illetve a monitoring folyamatot is az unió finanszírozza - tette hozzá.

A monitor-tevékenység azt jelenti, hogy a TI hozzáfér minden dokumentumhoz, részt vehet a projekttel kapcsolatos összes megbeszélésen, és rendszeresen jelentéseket ad közre a tapasztalatokról, az állampolgárok tájékoztatása érdekében - fejtette ki a TI ügyvezető igazgatója.

Vitályos Eszter az együttműködés lényegéről szólva kiemelte: az ajánlatkérő, a monitorozó, az irányító hatóság, illetve a megállapodáshoz ajánlattevőként csatlakozó gazdasági szereplők a jogszabályok által előírt összes szükséges intézkedést megteszik, hogy a beruházással kapcsolatos közbeszerzési eljárások minden szakasza, a szerződéskötések és azok teljesítése is korrupciótól mentesen, átláthatóan valósuljon meg.

Nagy Róbert, a NIF vezérigazgatója elmondta: az M6-os országhatárig tartó, mintegy 20 kilométeres szakaszának előkészítése folyamatban van. A TI nemcsak a kivitelezéshez, hanem az előkészítési folyamathoz tartozó beszerzéseket is figyelemmel tudja kísérni.

Az idén év végére várható a tervezési közbeszerzési eljárást megindító ajánlati felhívás megjelenése. A nyertes tervezőnek 2017 végére kell elkészítenie a kiviteli és az engedélyezési terveket. Ezután indítható a kivitelezésre vonatkozó közbeszerzési eljárás, és ennek eredményes zárása után, 2018 második negyedévében kezdődhet meg a szakasz építése, amelyet várhatóan 2020-ban adnak át - ismertette a vezérigazgató.

Szalóki Flórián, az NFM közlekedési operatív programokért felelős helyettes államtitkára kiemelte: az ajánlatkérő önként von be civil monitort az eljárásba, és vállalja azt az ütközést, ami a vélemények különbségéből fakadhat. Az együttműködés az uniós támogatási intézményrendszer hasznos eszköze lehet az átlátható közbeszerzési gyakorlat további erősítésében - fejtette ki.

Címlapról ajánljuk

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Oltáskritikus vezetőt nevez ki a járványügy élére Donald Trump

Oltáskritikus vezetőt nevez ki a járványügy élére Donald Trump

Az Egyesült Államok következő elnöke, Donald Trump bejelentette, hogy Martin Makary sebészt és írót jelöli az Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) élére. Az FDA a világ egyik legbefolyásosabb gyógyszerügyi szabályozó hatósága, több mint 7 milliárd dolláros éves költségvetéssel. Makary kinevezése jelentős változásokat hozhat az amerikai egészségügyi rendszerben, különös tekintettel a gyógyszeripari szabályozásokra és az orvosi gyakorlatokra. A szakértő ellentmondásos figurája a járványügynek, mert egyszerre harcol a gyógyszertúlhasználat ellen, másrészt a vakcinák kötelezővé tételét is ellenzi.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×