Felcsuti: a legszegényebbek eladósodottsága kritikus
Magyarországon az üzleti élet számára nagyon rossz feltételeket teremt az állam - véli a Raiffeisen Bank vezérigazgatója. Felcsuti Péter az InfoRádió Aréna című műsorában azt mondta: a megszorító csomag túlteljesített, a kabinet viszont nem fektetett elég hangsúlyt arra, hogy ez után növekedési pályára állítsa a gazdaságot.
A megszorítás, a pénzbeszedés túl jól sikerült - fogalmazott a vezérigazgató, hozzátéve: túl magasak az adók és az infláció is magasabb a vártnál.
Abban persze megvan a konszenzus, hogy a magyar gazdaságnak más esélye nem volt a talpon maradásra, de abban is teljes az egyetértés, hogy a megszorításokat egy korszerű növekedésnek kellene követnie, ennek körvonalai azonban egyelőre még nem láthatók - mondta Felcsuti Péter.
Szerinte ez azért van, mert a kormány túl sok "frontot" nyitott meg, túl sok reformba kezdett bele. Mint mondta, elképzelhető, hogy elegendő lett volna először csak az egészségüggyel és az oktatással foglalkozni, a közigazgatási reform - amelynek a vezérigazgató nem sok sikerét látja - várhatott volna még.
A megszorításokról szólva elmondta: az emberek nem voltak hajlandók egyszerre "lenyelni" ennek hatásait, ezért sokan hitelt vettek fel. Bár a közép- és felső réteg hitelfelvétele nem rejt magában kockázatot, a legszegényebbek eladósodottsága mára kritikussá vált. Ennek ellenére a bankok továbbra is ajánlanak különböző "rejtett kockázatot tartalmazó" hiteleket, ám egyre jobban tájékoztatják az ügyfeleket.
Hozzátette: a bankoktól nem lehet elvárni, hogy nemzetgazdasági szempontokat tartsanak szem előtt, hiszen az ő tevékenységüket is a verseny befolyásolja.
Hanganyag: Mong Attila
Kapcsolódó hang