A feljegyzések 112 évvel ezelőtti kezdete óta a legmelegebb júniust mérték Új-Zélandon, ahol most tél van.
A 10,6 Celsius-fokos júniusi átlaghőmérséklet 2 fokkal haladta meg az elmúlt 30 év átlagát, és 0,3 fokkal a korábbi, 2003-ban és 2014-ben mért rekordot – közölte a Nemzeti Víz- és Légkörkutató Intézet. Új-Zélandon 1909-ben kezdték a módszeres meteorológiai adatgyűjtést.
Új-Zélandon körülbelül 1 Celsius-fokkal emelkedett az átlaghőmérséklet az elmúlt száz év alatt, és ha a tendencia folytatódik, rövidebb és enyhébb telekre kell számítani a csendes-óceáni szigetországban – közölte Gregor Macara, az intézet klímatudósa.
A júniusi melegrekordot idén egyebek mellett az óceán szokatlanul magas hőmérséklete okozta, és az, hogy többet fújt a szél a melegebb északi tájak felől, mint a hideg Antarktisz irányából – mondta Macara.
A kutató szerint az időjárás erősen megváltozhat egyik hónapról a másikra, a mélyen ható tendencia azonban a hőmérséklet emelkedése, az általános felmelegedés.
A szokatlanul enyhe június tél gondokat okoz az új-zélandi sípályáknak, de kedvez a földműveseknek. A magasabb hőmérséklet több esővel párosulva valamelyest dúsabb legelőkkel ajándékozta meg a birka- és marhatenyésztőket két aszályos év után.
Mindemellett a víztartalékok továbbra is mélyponton vannak, és a farmerek attól tartanak, hogy a melegebb klíma hosszabb távon még több aszályt eredményez.