eur:
394.24
usd:
369.95
bux:
65045.06
2024. április 20. szombat Tivadar
Nyitókép: Pexels.com

Amikor az embernél bekapcsol a vészüzemmód

Főleg személyiségfüggő, hogy kit visel meg jobban egy bizonytalan időszak, amilyen például a mostani járványhelyzet – mondta az InfoRádiónak nyilatkozó pszichoterapeuta. Az úgynevezett vészüzemmódnak számos tünete van.

Alapjáraton úgy vagyunk felépítve, hogy ha valami rendkívüli helyzet történik, akkor átvált a testünk és lelkünk, az idegrendszerünk vészüzemmódba – mondta Samu Nagy Ádám klinikai szakpszichológus. Ez a stresszüzemód már évezredekkel ezelőtt kialakult őseinknél, amikor valamilyen ragadozóval találták magukat szemben a szavannákon, akkor is megemelkediett a pulzusszám, összeszűkült a gyomor, ami egészen addig tart, amíg ki nem keveredünk a helyzetből, és meg nem nyugszik a szervezet.

A mai társadalom azonban kicsit összetettebb és bonyolultabb, ezért

nagyon nehéz kiszámítani, hogy mi az, amikor „felérünk a fára a ragadozó elől, és megússzuk”

– élt a hasonlattal a szakember, hozzátéve, hogy ez a bizonytalansági tényező, a megemelkedett aktivitási rendszer idővel viszont elkezd kimerülni, és akkor a stressz mindenféle romboló hatását véghez tudja vinni a szervezetben. Mint fogalmazott, „sajnos, azok az emberek, akik kívül keresik a biztonságot, nagyon nehezen tudnak így kikapcsolni, és folyamatosan ebben a vészüzemmódban maradnak”, ami idővel mindenféle testi vagy lelki betegséghez vezethet.

A vészüzemmódnak különféle testi jelei vannak

– tette hozzá kérdésre válaszolva a pszichoterapeuta, példaként említve az alvászavart, a folyamatos nyugtalanságot és feszültségérzést. Emlékeztetett, sokat hallani manapság, hogy ingerültebbek az emberek, egymásba kötnek, összevesznek egymással a nyílt utcán, hiszen a feszültség folyamatos felfokozott idegállapotban tartja az alap érzelmi szintjüket. De tünet lehet „mindenféle testi dolog”, így a gyomor-, a gerinc- és a fejfájás is, függően attól, hogy kinél mi a gyengébb pont.

Az InfoRádió Családi hét című magazinműsorában elhangzott teljes interjút itt hallgathatja meg.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kempf Zoltán egy időre háttérbe szorítja az influenszerkedést, és megcélozza az olimpiát

Kempf Zoltán egy időre háttérbe szorítja az influenszerkedést, és megcélozza az olimpiát

A világbajnok BMX freestyle-os néhány évre abbahagyta a versenyzést, de amikor a sportága bekerült az olimpiai programba, hamar visszatért. A népszerű influenszer az InfoRádióban elmondta: a BMX freestyle-ban nem lehet előre jósolni vagy esélyeket latolgatni, sok tényezőtől, körülménytől függ, hogy sikerül egy-egy verseny, de a kvótaszerzés lesz a célja a júniusi, budapesti olimpiai selejtezőn.

Kiderült, hány magyar dolgozik külföldön – és az is, mivel lehetne őket hazacsábítani

A magyarok főképpen a külföldön elérhető magasabb fizetés, az itthoni bizonytalanabb, kiszámíthatatlanabb jövő, valamint a "klíma" miatt vándorolnak ki valamelyik nyugat-európai országba – ez derült ki az Egyensúly Intézet felméréséből, amelyből javaslatcsomag is készült az intézet és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége összefogásából. Az InfoRádió Kozák Ákost és Gazsi Attilát kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.22. hétfő, 18:00
Dobrowiecki Péter Lengyelország-szakértő, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője
Mitrovits Miklós történész, Lengyelország-szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×