Egy történet és képek elküldésével bárki nevezhetett a versenybe egyedi fát vagy akár facsoportot is. A vetélkedőben nem számít a fák kora és mérete, előny azonban, ha a jelölt őshonos fajt képvisel, közterületen áll, vagy amelynek a története egy környezetvédelmi ügyhöz kapcsolódik. A döntősök kiválasztásánál a zsűri legfontosabb szempontja a történet, mely megmutatja, hogy az adott fa vagy facsoport miért fontos és különleges az őt nevező közösség számára.
Az alapítvány célja a versennyel, hogy felhívja a figyelmet a természet és a közösségek kapcsolatára, illetve a természetvédelem fontosságára. Ezért azok a jelöltek, amelyek élete vagy természetes környezete, élőhelye veszélyben van, elnyerhetik a "Hős Fa" címet. Ezzel a díjjal szeretnének a verseny szervezői hozzájárulni a fák életéért vívott küzdelemhez, illetve elismerni a megmentésük érdekében végzett munkát.
Az Év Fáját a közönség választja meg online szavazás révén, amely idén szeptember 4-én indul és október 15-én éjfélkor zárul. A "Hős Fa" címet a zsűri osztja ki, és különdíjat kap minden évben az Országos Erdészeti Egyesület által választott jelölt is.
A döntősökről részletes információ az Év Fája oldalon található, és itt lehet voksolni is. A végeredményt november első felében teszi közzé az Ökotárs Alapítvány.
A 2017-es magyarországi Év Fája a 2018 elején rendezendő európai versenyben is indul, amelynek győztese az Ökotárs Alapítvány Európai Év Fája címet nyeri el. A nemzetközi versenyen többször is második helyezést értünk el, háromszor pedig elsőként végzett a magyar fa - legutóbb 2016 tavaszán a bátaszéki molyhos tölgy.
Az idei versenyben a következő fákra lehet szavazni:
- A délegyházi vadkörtefa
- A gyulaji odvas hársfa
- A nyírbátori tölgyfa
- A szentkirályi hazaváró nyár
- Családi almafa
- Fonyódi fehér nyárfák
- Hevesy György ciprusfája
- Horvátnádaljai platánfák
- Hőssé ítélt miskolci mocsárciprus
- Imrehegyi terebélyes eper
- Ősi gubacsi testvérfák
- Vörösvári vén eperfa
- Zengővárkony hős szelídgesztenyéje