eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó

Meglepő kutatás: mégsem hasznosak a probiotikumok?

Egészséges étrend mellett a probiotikumok, vagyis a szervezet szempontjából jótékony baktériumokat tartalmazó táplálékkiegészítők szedése károsíthatja a kognitív funkciókat - állapították meg ausztrál kutatók.

Az Új-dél-walesi Egyetem szakemberei patkányokon tesztelték a probiotikumok hatékonyságát. A kutatók különböző étrendeken tartották a rágcsálókat, hogy megnézzék, milyen hatással vannak rájuk a jótékony baktériumok.

Az eredmények szerint a magas kalóriatartalmú, egészségtelen ételekkel etetett patkányok elhíztak és a bélrendszerük állapota jelentősen leromlott, ugyanakkor a probiotikum alkalmazása náluk pozitív változásokat idézett elő az emésztőszervekben és javította az agyi funkcióikat.

Az egészséges étrenden tartott társaiknál azonban némi memóriakárosodás következett be a tárgyfelismerés tekintetében és a probiotikumnak csupán minimális hatása volt az emésztőrendszerükre.

Margaret Morris, a tanulmány szerzője szerint a probiotikumok jótékony hatással bírhatnak, ha valaki nagyon egészségtelenül táplálkozik.

"Ha azonban az ember egészségesen eszik, akkor nem biztos, hogy jótékony hatásúak"

- fogalmazott a szakember.

A tanulmány szerint a cukorban és telített zsírokban gazdag "nyugati stílusú" étrendek negatív hatással vannak az agyra és a kognitív funkciókra, és "nagyon rövid idő alatt megváltoztatják az emésztőrendszerben lévő mikrobák összetételét és anyagcsere-aktivitását".

A patkányokon végzett tesztek tanúsága szerint, ha "bélromboló" antibiotikumot kap egy egészséges szervezet, akkor a mikrobákban bekövetkező változások emlékezetvesztést és szorongáshoz hasonló mentális állapotot okozhatnak.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×