Infostart.hu
eur:
385.36
usd:
330.93
bux:
122311.2
2026. január 19. hétfő Márió, Sára

Akiket nehéz meggyőzni a dohányzás ártalmasságáról

Kínában átlagosan tíz emberből hárman dohányoznak, de míg a nők alig három, addig a férfiak majd 60 százaléka dohányzik. Az ország lakosságára vetítve ez azt jelenti, többen cigarettáznak, mint ahányan az Egyesült Államokban összesen élnek.

Májusban lesz egy éve, hogy hatályba lépett az a törvény Kínában, amely tiltja a dohányzást a nyilvános helyeken. A törvény hatályba lépésekor a Gallup felmérést készített a dohányosok arányáról az ázsiai országban, amelynek során megállapította, a lakosság 25 százaléka rendszeresen, öt százaléka alkalmanként dohányzik.

Ez az jelenti, hogy mintegy 320 millió főre becsülhető a dohányosok száma, ami több mint az Egyesült Államok teljes lakossága. A friss felmérések szerint naponta háromezren halnak meg Kínában a dohányzáshoz köthető betegségekben, és ez a szám 2050-re elérheti a nyolcezret is - számol be az ELTE TÁTK hírlevele.

A kutatások szerint főként a férfiak kockáztatják egészségüket a káros szenvedéllyel. Körükben 57 százalék a dohányosok aránya, míg a nők között alig három százalék. A nemek közti különbség igazodik az ázsiai országok többségéhez, ahol a dohányos nők aránya rendre 10 százalék alatti, míg a férfiaké sok helyütt, például Indonéziában, Vietnamban vagy Thaiföldön meghaladja a 40, 50, sőt 60 százalékot is.

A cigarettafüst állandó jelenléte Kínában, hozzávéve, hogy az ország a világ legnagyobb dohánytermelője és fogyasztója is egyben, a szakértők szerint kétségessé teszi a közel egy éves tiltás eredményességét. Emellett, bár a helyi törvények tiltják a dohányreklámok megjelenítését nemzeti és nemzetközi tévécsatornákon, rádiókban és magazinokban, engedi azok szerepeltetését a közterületi reklámhelyeken, értékesítési pontokon és az interneten, sőt promóciós céllal az ingyenes terjesztést sem ellenzi.

A cigaretta káros egészségügyi hatásairól is nehéz lesz meggyőzni a kínaiakat. A helyiek ugyanis rendre elégedettek egészségügyi állapotukkal, és a dohányosok sem panaszkodnak több problémára, mint a nem dohányzók. Előbbiek 13, utóbbiak 14 százaléka állítja, olyan panaszai vannak, amelyek valamelyest akadályozzák abban, hogy életkorának megfelelő életvitelt folytasson.

A Gallup szakértői szerint a körülményekre való tekintettel a kínai kormánynak sokkal agresszívebben kellene fellépnie a dohányzás visszaszorítása érdekében. A leszokásra ösztönző tiltás csak hosszú idejű, folyamatos tudatosságnövelő kampányokkal, és szigorúbb tiltó rendelkezésekkel lehet eredményes.

Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.01.20. kedd, 18:00
Varga-Bajusz Veronika
a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára
Újabb vámháború fenyeget - Hogy reagál erre a forint?

Újabb vámháború fenyeget - Hogy reagál erre a forint?

Gyengüléssel kezdett hétfő reggel a forint miután a hétvégén Grönland sorsa vámháborús fenyegetésbe torkollott az Egyesült Államok és Európa között. Komoly aggodalomra egyelőre nincs ok, változatlanul a 385-ös szintet kerülgeti a forint az euróval szemben. A nemzetközi színtéren a dollár gyengélkedése első ránézésre látványos, de ezzel csak az utóbbi napok erősödését korrigálja az amerikai deviza.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×