Infostart.hu
eur:
387.44
usd:
333.89
bux:
122107.32
2026. március 23. hétfő Emőke

Most mindent megtudhat a kullancs elleni oltásokról

A kullancs elleni védőoltások csupán abban az esetben adnak védelmet, ha időben a szervezetbe kerülnek a megfelelő emlékeztető oltások is - tájékoztatta az InfoRádiót Vészi Zsuzsa. A házi gyermekorvos azt tanácsolja, hogyha kullancsot találunk magunkban vagy gyermekünkben, minél hamarabb el kell távolítanunk.

A tavasz beköszöntével egyre gyakoribbá válnak a kullancscsípések. A vérszívó által terjesztett betegségek, például a Lyme-kór vagy az agyvelőgyulladás megelőzhető védőoltással - mutatott rá Vészi Zsuzsa gyermekorvos, aki az oltást nemcsak a gyermekeknek, hanem a felnőtteknek is ajánlja.

Mint mondta, az első szérum beadása után csak megkezdődik az ellenanyag-termelés a szervezetben, ezért egy hónap elteltével meg kell ismételni azt. A védettség a második oltás beadása után 2-3 héttel alakul ki.

Az ezáltal kialakított védettség sem szól azonban az egész életre, fél-egy év múlva újabbat kell beadatni magunknak. A negyediket ezt követően nagyjából három évvel kell megkapni, majd ötévente kell megismételni azt.

A szakember hangsúlyozta: az ismétlő oltások mindig ugyanaz az oltóanyag legyen, mint az első volt.

Mint mondta, hasznosak lehetnek az egyéb kullancs elleni szerek is, amelyek egy részét a bőrre, más fajtákat a ruhára kell permetezni. A patikában kapható szereket azonban nagyjából 4-6 óránként kell magunkra fújni ahhoz, hogy távol tartsa a vérszívókat.

Ha mégis találnánk a bőrünkön kullancsot, azt minél hamarabb el kell távolítani, mielőtt még a betegséget okozó méreganyagot az állat befecskendezné a szervezetbe. Az otthoni eltávolításnál ne nyomjuk össze a kullancs testét, mert ha ezt tesszük, magunkba fecskendezhetjük a kórokozókat. Ezen kívül nem tépni kell az állatot, hanem lassan, gyakran akár fél percig is húzni. Ez után már könnyen el lehet távolítani az élősködőt anélkül, hogy bármilyen testrésze a bőrben maradjon.

Az eltávolítás után már semmit nem lehet, nem kell és nem is szabad tenni - hangsúlyozta az ambulancia vezetője.

Nem lehet elkerülni az orvosi rendelőt akkor, amikor a kullancscsípés után egy nappal fokozatosan növekvő, legalább öt centiméter átmérőjű folt keletkezik a bőrön. Ez már majdnem biztos, hogy Lyme-kórt jelent.

A kullancs a többi mellett a Lyme-kórt terjeszti, de agyhártya- és agyvelőgyulladást is okozhat a csípése. Ha időben felfedezik, akkor a kullancsok által terjesztett Lyme-kór könnyen gyógyítható antibiotikummal. Árulkodó jel lehet a vörös folt; ha ez megjelenik a testen, valószínű a fertőzés, bár a kór nem minden esetben jár együtt ezzel a közismert tünettel.

Hanganyag: Szépvölgyi István

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: Európa lelkéért harcolunk, el akarjuk foglalni és át akarjuk alakítani az Európai Uniót

Orbán Viktor: Európa lelkéért harcolunk, el akarjuk foglalni és át akarjuk alakítani az Európai Uniót

Budapesten, a Millenárison rendezték meg itthon az első Patrióta nagygyűlést, amelyen számos neves külföldi politikus személyesen felszólalva vagy videóüzenetben biztosította Orbán Viktor miniszterelnököt a támogatásáról. Beszédet mondott többek között a francia Marine Le Pen, az olasz Matteo Salvini, a spanyol Santiago Abascal, valamint a holland Geert Wilders. Az osztrák Herbert Kickl, valamint a cseh Andrej Babis videóüzenetet küldött az eseményre.

Lehallgatási botrány: Panyi Szabolcs elismerte, ő hallható a hangfelvételen – itt van az összes részlet

A Washington Post cikkéből kiindult botrány ma ott tart, hogy Szijjártó Péter közölte: ukrán érdekek miatt hallgatták le, Orbán Viktor miniszterelnök pedig vizsgálatot indított a külügyminiszter lehallgatása ügyében. A Mandiner cikke szerint komoly titkosszolgálati akció zajlik Magyarország külügyminisztere, Szijjártó Péter ellen.
inforadio
ARÉNA
2026.03.24. kedd, 18:00
Dúró Dóra
az Országgyűlés alelnöke, a Mi Hazánk elnökhelyettese
Itt van Trump bejelentése - Azonnal reagálnak a piacok!

Itt van Trump bejelentése - Azonnal reagálnak a piacok!

A hétvégén sem enyhültek az iráni feszültségek, miután Donald Trump vasárnap virradóra 48 órás ultimátumot adott Iránnak a Hormuzi-szoros megnyitására. Ennek hatására nagy esést láthattunk ma reggel ázsiában és Európában is lefelé vették az irányt a tőzsdék, kora délután azonban az elnök bejelentette, hogy az elmúlt napokban eredményes tárgyalásokat folytatott Iránnal, ez pedig enyhülést hozott a piacokra, kilőttek a tőzsdék, szakad az olajár, és a nemesfémek is fordulnak, de még a piacok számára kulcsfontosságú 10 éves amerikai kötvényhozam is érdemi módon mérséklődött. Irán azonnal cáfol, a helyi tisztségviselők szerint nem történt tárgyalás; a piac feszülten figyeli a fejleményeket, heves kilengések vannak a tőzsdéken.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×