A sofőr – aki egyébként egy gazdasági társaság alkalmazottjaként végezte a személyszállítási tevékenységet – az éppen ellenőrzést tartó ellenőrökkel a kocsiban, az ajtókat blokkolva a fuvar végén újra útnak indult, de nem árulta el, hova akarja szállítani a NAV munkatársait. Mint később kiderült, a sofőr pánikba esett, hogy le akarják venni az autó rendszámát. A NAV feljelentést tett az ügyben, hivatalos személy elleni erőszak miatt.
2016. május 11-én (13 óra 10 perckor) kora délután rendeltek ubersofőrt a NAV ellenőrei. A célállomáson a vélhetően gyanút fogott sofőr az utasok külön kérésére sem akarta lezárni a fuvart, hiába győzködték, hogy így nem értékelhetik a szolgáltatást a neten. Miután kiderült, hogy a sofőr NAV ellenőrzés alanya, először kiutasította a revizorokat, akik azonban a jegyzőkönyv lezárása nélkül nem hagyták el a helyszínt. A gépkocsivezető ekkor blokkolta az ajtókat, elindult és az ellenőrök kérdésére csak annyit mondott, „jó helyre” viszi őket. Út közben rádión leadta kollégáinak a két revizor személyleírását. Fél órába telt, mire a sofőr megnyugodott és elengedte a NAV munkatársait, akik addigra már telefonon segítséget kértek. Az ubersofőr attól tartott, hogy a BKK és a Rendőrség munkatársai is előkerülnek, és leveszik az autó rendszámát, ezért ijedtében inkább elhajtott a revizorokkal együtt.
A magyar kormány számos intézkedést hozott a feketetaxizás visszaszorítására. A feketén taxizókat magas pénzbüntetés, jogosítvány bevonása, a gépjármű forgalomból való kizárása sújthatja. Az Országgyűlés már megkezdte annak a törvényjavaslatnak a tárgyalását is, amely blokkolhatóvá teszi a törvénytelen személyszállítást végző szolgáltatók honlapjait. Ezzel párhuzamosan összehangolt adóügyi és közúti ellenőrzések kezdődtek a feketetaxizók kiszűrésére.
Az adóhatóság több mint 300 Uber-ellenőrzést végzett és 3,6 millió forint mulasztási bírságot szabott ki Uber-szolgáltatókra, kiszűrtek 20 adószám nélküli sofőrt.
Forrás: Nemzetgazdasági Minisztérium