Infostart.hu
eur:
385.92
usd:
330.82
bux:
118499
2026. január 13. kedd Veronika
Woman judge hand holding gavel to bang on sounding block in the court room.
Nyitókép: Nathaphat/Getty Images

Szivárványos menet: jogszerűnek találta a Kúria a rendőrség tiltását - a szervezők reagáltak

Nem tarthatják meg a civil szervezetek a szivárványos menetet június 28-án a Kúria friss határozata alapján, amelyben a legfőbb fórum most először jogszerűnek találta a rendőrség tiltó határozatát. A Kúria szerint a bejelentett esemény időpontja, kommunikációja és formája túlságosan hasonlít a Budapest Pride-ra.

A rendőrség javára döntött a Kúria, nem tarthatják meg az LMBTQI-jogokért szervezett felvonulást június 28-án, amelyet több civil szervezet közösen jelentett be. A legfőbb bírói fórum most először jogszerűnek találta a rendőrség döntését, amely a gyermekvédelmi törvényre hivatkozva tiltotta meg a rendezvényt – derül ki a Kúria határozatából. A menet tervezett útvonala a Báthory utca–Bajcsy-Zsilinszky út–Andrássy út–Hősök tere–Városliget, Vajdahunyad vára előtti zöld terület lett volna.

A felvonulást korábban már kétszer is megtiltották, majd a Kúria egyszer megsemmisítette a rendőrségi határozatot, és új eljárásra kötelezte a hatóságot. A mostani ítélet azonban már nem talált jogsértést: a Kúria szerint a rendőrség a korábbi iránymutatásokat figyelembe véve hozta meg döntését – számolt be a Blikk.

Indoklásuk szerint megalapozottan feltehető, hogy a rendezvényen olyan tartalmak jelenhetnek meg – például a nemváltoztatás, homoszexualitás nyilvános megjelenítése –, amelyek a jelenlegi jogszabályi környezet szerint sérthetik a kiskorúak jogait. A rendőrség szerint a bejelentett esemény időpontja, kommunikációja és formája nagy fokú hasonlóságot mutat a Budapest Pride-dal, amelyre idén hivatalosan nem érkezett bejelentés, mégis számos jel utal annak megrendezésére.

Időközben önkormányzati eseményként hirdette meg a fővárosi önkormányzat és a Szivárvány Misszió Alapítvány a Budapesti Büszkeség rendezvényt, amelyről jellegénél fogva nem tettek bejelentést a rendőrségen. A gyülekezési hatóság mégis megtiltotta annak megtartását.

Erről a hatósági döntésről viszont Karácsony Gergely főpolgármester azt közölte: „A Budapesti Rendőr-főkapitányság egy nem létező gyűlésről hozott tiltó határozatot, ezzel az erővel az unikornisok sétáltatását is betilthatta volna. Mivel a fővárosi önkormányzat nem tett a gyülekezési törvény szerinti bejelentést, így aztán a tiltó határozatnak sincs relevanciája. A fővárosi önkormányzat június 28-án, a magyar szabadság napján, megrendezi a Budapest Büszkeség szabadságünnepet, mint önkormányzati rendezvényt.”

Reakció a szervezőktől

A rendőrség honlapján elérhető határozat szerint a gyűlés szervezői az Amnesty International Magyarország, a Magyar Helsinki Bizottság, a Háttér Társaság és a Társaság a Szabadságjogokért. A szervezők közös közleményükben azt írták: a Kúria szerint nem lehet szabadon élni a békés gyülekezéshez való joggal és felvonulást tartani a szexuális és nemi kisebbségek jogegyenlősége mellett Magyarországon.

"2025 júniusában az Európai Unió egyik tagállamában az a helyzet állt elő, hogy a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom és a Mi Hazánk szabadon terjesztheti a kirekesztő, az emberi méltóságot semmibe vevő nézeteiket a közterületeken, de ugyanazon a napon az egyenlőség és az emberi méltóság mellett tilos kiállni" - tartalmazza az Amnesty International Magyarország, a Háttér Társaság, a Magyar Helsinki Bizottság és a Társaság a Szabadságjogokért közleménye.

Hozzátették: a jogvédő szervezetek minden rendelkezésükre álló eszközzel küzdenek tovább a békés gyülekezéshez való jog helyreállításáért. A négy szervezet közlése szerint a mostani eljárásnak nincsen köze a június 28-ra tervezett Budapest Pride szervezéséhez.

Címlapról ajánljuk

Ezek az emberek az életükkel játszanak – friss figyelmeztetések az időjárás miatt

A rendkívüli téli időjárással kapcsolatos sajtótájékoztatót tartott kedden az operatív törzs ülése után Mukics Dániel, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője, valamint Szanka Gábor, a HungaroMet Nonprofit Zrt. vezérigazgatója és Óberling József, az Országos Rendőr-főkapitányság közlekedésrendészeti főosztályának vezetője.
inforadio
ARÉNA
2026.01.13. kedd, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Súlyos csapás érte Ukrajnát, történelmi hosszúságúvá nyúltak a harcok - Háborús híreink kedden

Súlyos csapás érte Ukrajnát, történelmi hosszúságúvá nyúltak a harcok - Háborús híreink kedden

Oroszország tegnap hozta nyilvánosságra, hogy a pénteki, Ukrajnát ért Oresnyik-támadás azt a lvivi repülőteret érte, ahol többek között amerikai gyártmányú F-16-os vadászbombázók is állomásoztak korábban. A hétfői nappal az orosz-ukrán háború hivatalosan is átlépte a 1418 napos lélektani határt, azaz azt az időtartamot, ameddig a Szovjetunió Németországgal harcolt a második világháború alatt. Németország zöld utat adott a hazánk által is használt Lynx lövészpáncélosok Ukrajnába szállítására. Hajnalban súlyos támadás érte Ukrajnát - Kijevben elment az áram. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×