Infostart.hu
eur:
388.03
usd:
329.53
bux:
0
2025. december 27. szombat János
Hands of a group of three people with LGBT flag bracelets. LGBT pride celebration.
Nyitókép: Ladanifer/Getty Images

A rendőrség megtiltotta a Budapesti Büszkeség, illetve a Pride megrendezését

Fellebbezni nem lehet, csak közigazgatási per indulhat.

A rendőrség gyülekezési hatósági jogkörében eljárva "a gyűlés fentiek szerinti helyszínenés időpontban történő megtartását megtiltja" – olvasható Terdik Tamás budapesti rendőrfőkapitány határozatában, mely a rendőrség honlapján jelent meg.

A rendőrségi határozattal szemben fellebbezésnek helye nincs, azt a közléstől számított három napon belül a határozatot hozó rendőri szervnél benyújtott, de a Kúriának címzett keresettel közigazgatási pert indítva lehet megtámadni.

Mint a határozatban olvasható, a gyülekezési hatóság a Budapest Főváros Önkormányzata által 2025. június 28-án 6-tól 22 óráig a Károly körút - Astoria - Múzeum körút - Kálvin tér - Vámház körút - Fővám tér - Szabadság híd - Műegyetem rakpart útszakaszon megtartani szándékozott rendezvény tekintetében a rendelkezésre álló dokumentumokat és nyilatkozatokat értékelve arra a következettésre jutott, hogy a bejelentett esemény a gyülekezési törvény hatálya alá tartozó gyűlésnek minősül. E megállapítás nem csupán az esemény hivatalos kommunikációja, hanem a főpolgármester által tett nyilvános megszólalások és a főjegyző által megküldött hivatalos levél tartalmán alapul - írták.

A gyülekezési hatósághoz a 2025. június 17-én beérkezett levél részletesen tartalmazza a tervezet rendezvény időpontját, helyszínét, valamint azt, hogy azt Budapest Főváros Önkormányzata szervezi. "A levél ugyan formai értelemben nem tartalmaz gyülekezési bejelentést, ám az általános közigazgatási rendtartásról szóló törvény értelmében a hatóságnak azt annak tartalma szerint kellett elbírálnia, függetlenül az ügyfél által alkalmazott elnevezéstől. A levél tényszerű adatai alapán a gyülekezési hatóság indokoltnak látta az eljárjás megindítását" - adnak magyarázatot arra a vitára, hogy tett-e gyülekezési bejelentést a főváros.

Mindemellett a hatóság figyelembe vette Karácosny Gergely főpolgármester Facebook-oldalán tett bejelentését is, amely szerint a főváros által szervezett esemény a "Budapesti Büszkeség" nevet viseli, de "a közlemény egyértelműen utal a rendőrség szerint a Pride rendezvényre, annak nemzetközi értelmezési kontextusára és társadalmi tartalmára". A főpolgármester a bejegyzésben hangsúlyozta, hogy a rendezvény "angol neve Budapest Pride", ami a nemzetközi látogatók felé történő kommunikáció részeként jelenik meg. Mindez olyan tartalmi elemekre utal, amelyek a gyermekvédelmi törvény értelmében vett közügyi véleménynyilvánítás jellemzőit hordozzák - olvasható a határozatban.

Közlik még, hogy "a gyűlés során nem kizárható, sőt elkerülhetetlen az, hogy a bejelentés szerinti gyűlés megvalósulása esetén 18 év alatti személy biztosan ne találkozhasson jogilag tilalmazott, a gyülekezési törvény vonatkozó szakaszába ütköztethető magatartással".

A hatóság a döntésében a 2025. április 15-től hatályos törvénymódosításokra is hivatkozik, amikor arról rendelkezik, hogy megtiltja a rendezvény megszervezését.

Címlapról ajánljuk
Ilyen volt a világ 2025-ben
Háború, halál, béke

Ilyen volt a világ 2025-ben

2025-ben egy hosszú ideje óta tartó háborút sikerült befagyasztani, egy másik azonban – a béketervek ellenére – még a fegyverszünetig sem jutott. Körképünkben nem csak a világpolitikát meghatározó fegyveres konfliktusokat, de az év más fontos nemzetközi történéseit is áttekintjük.

Inváziós fajok támadása: durva következménye lesz, ha csak akkor cselekszünk, amikor már ég a ház

Amikor egy idegen állat- vagy növényfaj megtelepszik Magyarországon, hajlamosak vagyunk csak ökológiai problémaként gondolni rá, pedig a számlát nem a természet, hanem a gazdaság fizeti. Fertő Imre, a Budapesti Corvinus Egyetem Fenntartható Fejlődés Intézetének professzora az InfoRádióban azt mondta, az igazi veszteség sokszor olyan „láthatatlan” tételekben rejlik, mint a romló vízminőség vagy az eltűnő fajok, ezért fontos a minél gyorsabb cselekvés, továbbá mérsékelni kell az okozott károkat, negatív hatásokat.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. december 27. 05:00
×
×
×
×