Az önkormányzatok támogatására 1419 milliárd forintot különítettek el, ami 114 milliárd forinttal több, mint idén - közölte Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter.
A fideszes Witzmann Mihály kiemelte, hogy a kormány a kisebb településeken önkormányzati béremelést hajt végre.
"A 10 ezer fő alatti önkormányzatok esetében is az idei évben 15 százalékkal, jövő év januártól pedig további 15 százalékkal emelkedik az önkormányzati köztisztviselők illetménye."
A DK-s Arató Gergely javasolta, hogy a kormány támogassa az önkormányzatok szociálisbérlakás-építését és a panelprogram folytatását. Azt is szorgalmazta, hogy a helyhatóságok által fizetett szolidaritási adót a csaknem 10 százalékos emelés helyett csökkentsék a 2019-es szintre, a gépjárműadót pedig adják vissza a fővárosnak és a kerületeknek útfelújításra.
Ezt a jobbikos Dudás Róbert is jó ötletnek tartja. Ő az utak mellett a vidéki vasúti szárnyvonalak állapotát is kritikával illette.
A szocialista Szabó Sándor is a szolidaritási adóról beszélt.
"Az önkormányzatoknak komoly gondot okoznak azok a kormányzati elvonások, melyek javarészt már az elmúlt években is jelen voltak, de most láthatóan szaporodtak, sőt a meglévők pedig tovább emelkedtek. Ezek a megszorítások továbbra is a számottevő bevétellel rendelkező települési önkormányzatokat érintik elsősorban, és minden szempontból a nagyobb települések fejlesztésének a hátrányára valósulnak meg" - mondta.
Latorcai Csaba, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára nem tartja problematikusnak, hogy a tehetősebb önkormányzatoknak segíteniük kell a nehezebb helyzetben lévőket, azzal viszont egyetértett, hogy váljék láthatóvá, melyik szolidaritási hozzájárulásból melyik település részesedik. Ezt a célt szolgálja a Versenyképes járások program - tette hozzá a miniszterhelyettes.