Infostart.hu
eur:
388.03
usd:
329.53
bux:
0
2025. december 27. szombat János
Latorcai János, a KDNP képviselője felszólal a Magyarország 2026. évi központi költségvetéséről szóló törvényjavaslat vitájában az Országgyűlés plenáris ülésén 2025. május 21-én.
Nyitókép: MTI/Hegedüs Róbert

Csaknem 200 milliárd forintra növeli az általános tartalékalapot a kormány - indoklás

Az elmúlt húsz évben még sohasem volt annyira bizonytalan és kiszámíthatatlan a gazdasági környezet, mint most, és a kockázatokat nehéz beárazni a költségvetés tervezésekor – mondta a jövő évi központi költségvetésről szóló törvényjavaslat vitájában Latorcai János, a KDNP parlamenti képviselője.

A Költségvetési Tanács is figyelmeztetett arra, hogy rendkívül alacsony az általános tartalék – emlékeztetett hozzászólásában Hiszékeny Dezső, a Magyar Szocialista Párt országgyűlési képviselője. Az ellenzéki politikus a parlamentben úgy fogalmazott, a helyzet „életveszélyes”, mert megítélése szerint a bizonytalan világgazdaság és a háborús környezet miatt nagyon fontos, hogy legyen tartalék megfelelő mennyiségben. A lehetséges bevételekkel kapcsolatban kiemelte, hogy a tervek szerint 2360 milliárd forintot kap a magyar állam az Európai Uniótól, ugyanakkor Hiszékeny Dezső nem azt tapasztalja, hogy bármit tenne a magyar kormány azért, hogy ez a forrás időben megérkezzen.

A KDNP-s Latorcai János viszont arra hívta fel a figyelmet, hogy az Orbán-kormány a Költségvetési Tanács javaslatára megemelte a tartalékot. Mint mondta, fontos számba venni azokat a kockázatokat, amelyekre ráirányította a figyelmet a Költségvetési Tanács. Hozzátette: a kormány képviselői áttanulmányozták a tanács javaslatait, és ennek megfelelően

a 2026-os költségvetés tervezetében kiadáscsökkentést hajtott végre, továbbá 50 milliárdról 192 milliárd forintra növelte a tartalékalapot.

Latorcai János kiemelte: további jelentős tartalék is rendelkezésre áll az új védelmi tartaléknak nevezett költségvetési kiadási sor alapján. A kormány ezt azért hozta létre, hogy legyen mozgástere abban az esetben, ha az EU a későbbiekben kivenné a védelmi kiadásokat a költségvetési szabályozás alól. „Ez a tartalék egyelőre csak lehetőségként szerepel a költségvetésben, és nem növeli a jelenlegi védelmi kiadások mértékét” – hangsúlyozta a KDNP parlamenti képviselője.

Latorcai János azt is közölte, hogy az elmúlt húsz évben még sohasem volt annyira bizonytalan és kiszámíthatatlan a gazdasági környezet, mint most, és a kockázatokat nehéz beárazni a költségvetés tervezésekor.

(A nyitóképen: Latorcai János, a KDNP parlamenti képviselője felszólal a Magyarország 2026. évi központi költségvetéséről szóló törvényjavaslat vitájában az Országgyűlés plenáris ülésén 2025. május 21-én.)

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Törvények, viták, pénzbüntetések – ez történt az Országgyűlésben 2025-ben

Törvények, viták, pénzbüntetések – ez történt az Országgyűlésben 2025-ben

Az Országgyűlés 2025-ben is sok szenvedélyes vitát folytatott le és számos fontos jogszabályt alkotott meg, amelyekről – a napirend előtti felszólalásokról, az interpellációkról, a kérdésekről, az azonnali kérdésekről, az általános vitákról, a határozathozatalokról és a bizottsági ülésekről – év közben részletesen beszámolt az InfoRádió, most a leglényegesebb idei parlamenti történéseket és döntéseket idézi fel ez az összeállítás.
VIDEÓ
Évezredes titkok a modern luxus árnyékában: így változik meg örökre a legendás ókori főváros sorsa

Évezredes titkok a modern luxus árnyékában: így változik meg örökre a legendás ókori főváros sorsa

2025-ben az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (Asia-Pacific Economic Cooperation – APEC) csúcstalálkozóját Kjongdzsuban tartották, ez a név csak a legelszántabb történelem vagy földrajz iránt érdeklődő közönség számára lehet ismerős Magyarországon. A település pedig egykoron az ókor egyik legnagyobb királyságának volt a fővárosa, ahol máig szinte „szabadtéri múzeumként” sorjáznak az egykori emlékek. A modern idegenforgalmi kihívások ugyanakkor dilemmával szembesítik a várost, hogy megőrizze a karakterét a jövőben is.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×