A világon már minden 15. másodpercben történik egy robotműtét – hívta fel a figyelmet az InfoRádióban Tenke Péter professzor, kifejtve: ez a kulcslyuksebészet továbbfejlesztése, amikor minimalizálják a szöveti sérülést, így a beteg fájdalmát, gyorsabb felépülést lehetővé téve, hiszen nincsenek sebgyógyulási zavarok.
A technológia révén tízszeres nagyítás érhető el, de ami a legfontosabb: a robotkarokban elhelyezett eszközökkel az emberi csukló mozgásterjedelmének többszöröse is végrehajtható, ráadásul úgy, hogy az orvos – ahogyan a nővér és a műtősnő is – ül, miközben egy képernyőn keresztül 3D-ben nézni, illetve irányítja a műtétet – magyarázta a Magyar Urológusok Társaságának vezetőségi tagja. „Ennek megvannak az eredményei, a beteg jóval kevesebbet megy orvoshoz, jóval kevesebbet hívja a nővért, jóval hamarabb megy haza, jóval könnyebben mobilizálódik, jóval hamarabb tér vissza a munkába, és mindezek mellett a funkcionális eredmények is lényegesen jobbak a hagyományos laparoszkópos műtétekhez képest” – sorolta az előnyöket a professzor.
A módszert, tekintettel arra, hogy nem olcsó beavatkozásról van szó, elsősorban az onkológiai sebészetnél használják, például nagyon szűk helyeken, a felhasználási területek között szerepelnek a prosztataráknak, a hólyagdaganatnak a műtétjei – amikor bélből készítenek, pótolnak egy hólyagot –, a heredaganatos beavatkozások, a nyirokcsomó eltávolítása, a vesedaganatoknál a daganateltávolítás, aminek köszönhetően nagyban csökkentek a vesetávolítások – jegyezte meg a szakember.
Tenke Péter szerint akinek már van tapasztalata kulcslyuksebészetben (laparoszkópos sebészet), viszonylag könnyen elsajátíthatja a robotsebészetet. Ötven műtétnél már azt lehet mondani, hogy jó gyakorlattal rendelkező orvos, ezzel szemben a laporoszkópos műtétekhez legalább 200 beavatkozásra van szükség, hogy megfelelő gyakorlattal rendelkezzen az ember. Mindazonáltal a robotsebészet gyakorlati alkalmazása komoly feltételekhez között, online kurzusokon, szimulációs programokon kell részt venni, majd nemzetközi vizsgát kell tenni. És ezt követően az első néhány műtétnél nemzetközi, nagy tapasztalattal rendelkező proctorok segítik a műtéteket, ha esetleg a sebész elakadna.