Infostart.hu
eur:
389
usd:
330.1
bux:
0
2025. december 25. csütörtök Eugénia
military soldier in handcuffs, hands behind his back, on a dark background. Concept: war criminal, prisoner of war, tribunal. a prisoner of war under interrogation.
Nyitókép: Diy13/Getty Images

Minden, amit eddig tudni lehet az ukrán–magyar kémbotrányról

A kölcsönös elfogások mellett történtek kiutasítások is, valamint meghiúsult egy magyar–ukrán diplomáciai találkozó, amelyen a kárpátaljai magyarság lett volna a téma. Egyértelmű bizonyítékot azonban egyelőre egyik oldal sem tudott felmutatni.

Pénteken az Ukrán Biztonsági Szolgálat szóvivője, Artem Dehtyarenko jelentette be, hogy őrizetbe vették a magyar katonai hírszerzés két ügynökét. Az egyikük egy 40 éves férfi, aki korábban a beregszászi körzetben szolgált katonaként és úgynevezett alvó ügynök volt. 2021-ben szervezték be, tavaly szeptemberben aktiválták, és azzal az ürüggyel utazott vissza Magyarországra jelentést tenni, hogy az apját külföldön kell gyógykezelni – állítja az ukrán elhárítás. A másik őrizetbe vett állítólagos kém egy volt katonanő. Nekik, ukrán közlés szerint, az volt a feladatuk, hogy információkat gyűjtsenek Kárpátalja biztonságáról, sebezhető pontokat keressenek a körzet védelmi rendszerében és feltérképezzék, hogy a helyi lakosság miként fogadná, ha magyar csapatok lépnének be a régióba.

Az Ukrán Biztonsági Szolgálat szerint a két magyar kémet hazaárulással vádolják és életfogytiglani szabadságvesztés vár rájuk.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerint Ukrajna lejárató akciót indított, mert Magyarország nem akar belesodródni a háborúba és ellenzi Ukrajna uniós csatlakozását. „Nem tűrjük, hogy Ukrajnában ilyen lejárató akciókat indítsanak folyamatosan Magyarországgal, a magyar emberekkel szemben. Ezért kiutasítottunk Magyarországról két, Ukrajna budapesti nagykövetségén diplomáciai fedésben dolgozó kémet” – mondta a tárcavezető.

Ukrajna gyorsan reagált, Kijev két magyar diplomatát kiutasított – közölte Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter az X-en.

Ukrajnának bizonyítania kell, hogy valóban kémeket fogott el, és azok tényleg a magyar nemzetbiztonságnak dolgoztak – mondta az InfoRádióban Kis-Benedek József biztonságpolitikai szakértő. Szerinte most

„az a kérdés, hogy az ukránok milyen konkrét bizonyítékkal tudnak most előhozakodni, például egy Magyarországon felvett beszélgetés kellő bizonyító erővel bírhat”.

A Tisza Párt elnöke, Magyar Péter európai parlamenti képviselő azt mondta az InfoRádióban, hogy Orbán Viktor miniszterelnöknek haladéktalanul meg kell szólalnia az ügyben. Szerinte két eset lehetséges: a miniszterelnök hitelt érdemlően cáfolja az ukrán állításokat, a másikba pedig „jobb bele sem gondolni”. Szijjártó Péter bejelentésével kapcsolatban azt mondta, önmagában üdvözlendő, ha Magyarország elhárítása olyan szinten áll, hogy ki tud utasítani diplomáciai fedésben dolgozó kémeket, de szerinte felmerül a kérdés, ezt eddig miért nem tették meg.

Szombaton a magyar kormány a Facebook-oldalán közzétett egy videót arról, ahogy a TEK-esek pénteken késő délután Budapesten, a Ferenciek tere közelében elfogtak egy ukrán állampolgárt. A Telex nem sokkal a videó megjelenése előtt közölt egy cikket arról, hogy a rendőrségi akció összefügg az ukrajnai magyar kémek leleplezésével. A lap azt írta, hogy az autóból egy korábban diplomataként dolgozó ukrán férfit szedtek ki, akinek a felesége egy budapesti ukrán étterem társtulajdonosa. A kormány közölte, hogy

a férfival szemben az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság kémtevékenység miatt beutazási és tartózkodási tilalmat rendelt el, majd még aznap éjszaka kitoloncolták Magyarországról, mert tevékenysége nagymértékben veszélyeztette hazánk szuverenitását.

Vasárnap a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára, Magyar Levente a Facebook-oldalán bejelentette, hogy lemondta a hétfői tárgyalását Olha Sztefanyisina ukrán miniszterelnök-helyettessel a kárpátaljai magyar kisebbség anyanyelvhasználati jogának rendezéséről. "Úgy ítélem meg, hogy az elmúlt napok eseményei a magyar–ukrán kapcsolatokban nem teszik lehetővé a jóhiszemű, konstruktív egyeztetést olyan fontos és érzékeny tárgyban, mint a kisebbségi jogok” – fogalmazott a külügyminiszter helyettese, jelezve, hogy a magyar kormány továbbra is készen áll a párbeszédre.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Csikós Zsóka: már ki merem jelenteni, hogy van esélyem a világ legjobbjai ellen

Csikós Zsóka: már ki merem jelenteni, hogy van esélyem a világ legjobbjai ellen

Pályafutása során először Csikós Zsóka lett az év magyar női kajakosa. Bár az idei évnek úgy vágott neki, hogy a világjátékokra akar kijutni, végül nem a maratoni számokban, hanem a rövidebb távokon halmozta az Eb- és vb-érmeket. A Szolnoki Kajak-Kenu Klub versenyzője az InfoRádióban azt mondta: korábban nem mindig értette, miért van akkora mizéria a csapathajók összeállításánál, jövőre azonban már párosban és/vagy négyesben is szerepelne.

Szakértő: fegyveres bandák uralják Líbiát és osztozkodnak a mesés energiavagyonon – de mit csináljon Európa?

Moammer el-Kadhafi uralmának 2011-es megdöntése óta polgárháborúról polgárháborúra bukdácsol az észak-afrikai emirátus, a fel-fellángoló konfliktusokba pedig időnként Európa nagyhatalmai is beleállnak, pedig még az Egyesült Államok is tudja: nem jó itt „megégni”. Marsai Viktor, a Migrációkutató Intézet igazgatója beszélt a helyzetről az InfoRádióban, és arról is, mitől is függ, hogy indulnak-e onnan migránsok Európába vagy sem.
VIDEÓ
Előbukkant a legújabb béketerv, Moszkva Európát sem támadhatná – Ukrajnai háborús híreink csütörtökön

Előbukkant a legújabb béketerv, Moszkva Európát sem támadhatná – Ukrajnai háborús híreink csütörtökön

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök első alkalommal ismertette azt a húszpontos békekeretet, amelyről Ukrajna és az Egyesült Államok tárgyal, és amely az Oroszországgal kötendő megállapodás alapjául szolgálhat. Az elnök mielőbbi tárgyalásokat sürgetett Donald Trumppal ezeknek az ügyeknek a rendezésére - írja a Reuters hírügynökség. Oroszország és Ukrajna átfogó megnemtámadási megállapodást köt, amelynek betartását űralapú, pilóta nélküli megfigyelőrendszer ellenőrzi. Az Egyesült Államok, a NATO és az európai országok a NATO ötödik cikkelyéhez hasonló, kölcsönös védelmi garanciákat vállalnának Ukrajna felé. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×