Csütörtökön avatták az NFI fóti filmstúdióját, az intézmény átadóján Orbán Viktor miniszterelnök mondott beszédet.
"Nem tudunk meglenni filmek nélkül, mi is ott akarunk lenni, benne akarunk úszni a filmek tengerében, benne akarunk lenni a sodrásban, a pezsgő művészvilágban, nemcsak benne akarunk lenni a filmekben, hanem csinálni is akarjuk azokat" - fogalmazott a kormányfő, aki szerint a magyaroknak a vérükben van a filmgyártás a némafilmkorszak óta - "ráadásul rögtön az élvonalban" -, de Hollywood születésekor is ott voltak a magyarok. "Azt hiszem, ez nem véletlenül alakult így, a magyar gondolkodás történetközpontú" - foglalta össze.
A magyar ember szerinte mesélni akar, ez nem kizárt, hogy ez összefügg a keleti örökséggel, "a sejtelmes igazságok mindig vonzottak minket" - mondta.
Felidézte, a múlt század első felében a magyar filmesek világhódító útjukra indultak, a második felében pedig segítettek "elviselni az elviselhetetlent, kimondani a kimondhatatlant", jelentős szerepet játszottak a kommunizmus bukásában, "minden valamirevaló ellenzéki körnek volt filmklubja" a nyolcvanas években - nekik is -, a filmek segítettek megérteni, mit jelent a szabadság, "abba kell hagyni a totyorgást a homokozó körül, és el kell zavarni azokat, akik a szabadságot elvették tőlünk, kommunisták le, szovjetek ki" - mondta még.
A sodró lendület aztán megtört a rendszerváltozás után, és 20 éven át tartott egy küzdelmes időszak, amely nem tett jót a magyar filmnek, de a kormány szerinte 2010 után felismerte, hogy a filmipar fejlesztésében szükés van az államra, Amerikában éppúgy, mint itthon, hisz "a filmiparra mindenütt szükség van". Akkoriban, a rendszerváltozás utáni években Magyarország átmenetileg lekerült szerinte a világ filmes térképéről, a korábban kiépült filmes infrastruktúrát hagyták leépülni, a külföldi stábok más városokat választottak Budapest helyett, hatalmas bevételtől esett el az ország.
"Nekünk szükségünk van arra, hogy folyamatosan találkozzunk külföldiekkel, megnézzük, hogy csinálják, és meggondoljuk, hogy tudnánk ezt jobban csinálni" - folytatta a kormányzati filozófia rögzítésével. "Ha a külföldi stábok elvesznek Magyarországról, (...) provinciálissá lesz a magyar filmgyártás."
Kiemelte, "a Jóisten segített bennünket", találtak egy embert, Andy Vajnát, "nélküle nem tartanánk ott, ahol tartunk", ő hozta létre az NFI körüli intézményrendszert, "óriások vállán állunk, dicsőség Andy Vajnának".
Ma a regisztrált összköltés - említése szerint - meghaladta a 250 milliárd forintot egy év alatt, 20 ezer embernek ad munkát a filmipar - ez felér Fót teljes lakosságával -, "nemcsak a kamerák forognak, hanem a pénztárgépek is".
"Ma már világhírű stúdiók állnak rendelkezésre Magyarországon, Korda, Origo, Stern, (...) mi a brit fővárost is magunk mögé akarjuk utasítani" - utalt arra, hogy hazánk a második számú európai filmgyártási helyszín. "A fóti fejlesztés is ennek a tervnek a része" - tette hozzá.
A kritikusoknak, liberálisoknak azt üzente, a nemzeti kormány beruházásával az a filmes is jól jár, "aki nem ránk szavaz". 42 milliárdos projekt ez új stúdiókkal, itt forgó filmekkel, ezáltal a világ filmgyártásának Magyarország fontos helyszínévé vált. "Azt reméljük, olyan korszak kezdete ez, amelyre mindannyian büszkék lehetünk."
A középszer nem érdekli.
"Nem érdekel minket a hátsó sor vagy a kakasülő, a nagyszínpad kell nekünk" - üzente a filmgyártás szereplőinek Orbán Viktor miniszterelnök. "Ha csinálunk valamit, a lehető legjobban kell csinálnunk."
Amit Fótról tudni kell
A Nemzeti Filmintézet fóti stúdiókomplexumának átfogó fejlesztése 2020-ban kezdődött, és kiemelt állami beruházásként valósult meg. Négy új, összesen 10 ezer négyzetméternyi új műteremmel, 20 ezer négyzetméter kiszolgálóhelyiséggel és 135 ezer négyzetméter zöld területtel bővült az NFI Stúdió, a nyolcvanas évek óta működő gyártóbázis. Az állami és a magánszektor együttműködésével a hazai stúdiókapacitás országos szinten 22 százalékkal nő.
A több mint 120 éves, gazdag múltra visszatekintő magyar filmipar éves volumene az elmúlt időszakban megközelítette az egymilliárd dollárt. Ez az összeg 2018 óta növekedett ötszörösére, főként a filmipari fejlesztések eredményeként. A magyar mozgóképipar mintegy 20 ezer szakembernek ad munkát, értékes filmalkotásokat, világraszóló sikereket és komoly hasznot hoz az országnak - szerepel a Nemzeti Filmintézet közleményében.
Mint írták, Magyarország évek óta a legkeresettebb filmgyártó központ Európában London után, az elmúlt években az élvonalbeli gyártók és a legnagyobb sztárok, köztük Emma Stone, Marc Ruffalo, Willem Dafoe, Mel Gibson, Hugh Laurie, Zendaya, Cate Blanchett, Jude Law, Angelina Jolie és Adrien Brody forgatott hazánkban. A hazai stúdiókapacitás bővítése versenyelőnyt biztosít a nemzetközi környezetben, és elősegíti az állami támogatással készülő magyar produkciók kiszolgálását is.
A fóti bázis kapacitását ötszörösére növelő fejlesztés keretében Magyarország egyik legnagyobb, 5 ezer négyzetméter alapterületű, 18 méter belmagasságú filmstúdiója is megépült. A négy új műteremből kettő-kettő összenyitható, és nagy volumenű produkciók igényeit párhuzamosan is ki tudja szolgálni.
Fóton 1980-ban kezdődött el egy új filmgyártó telephely kialakítása, amely 1982-ben a Máriássy stúdióval nyitotta meg kapuit, majd a Huszárik műteremmel és számos szabadtéri díszlettel bővült. A hazai alkotások mellett már a nyolcvanas évek elején világhírű szuperprodukciók forogtak, mások mellett Woody Allen, Harrison Ford vagy Arnold Schwarzenegger főszereplésével.
Az összesen több mint 30 hektár területű fóti stúdiókomplexum, az NFI Stúdió könnyen alakítható középkori és reformkori város szabadtéri díszlet együttesei, fegyver-, kellék/berendezés- és jelmeztára mellett a Szárnyas fejvadász 2049 vagy a Terminátor: Sötét végzet forgatásához használt kültéri medencéje is világhírű. Utóbbi a legnagyobb szabadtéri medence az európai kontinensen.
A közelmúltban olyan világszerte népszerű alkotásokat forgattak Fóton, mint a V. Henrik, a Vaják és Az utolsó királyság.
A csütörtöki fóti ünnepi megnyitó a magyar filmgyártás 124 éve előtt is tisztelgett. A műsorban fellépett mások mellett Kovács Gyopár, Veréb Tamás, Hegedűs D. Géza, Nagy Sándor, Tasnádi Bence, Rúzsa Magdi, Törőcsik Franciska, Ember Márk, Varga-Járó Sára. Az eseményt az idén tavasszal érkező Hunyadi-sorozat látványos csatajelenete zárta.