Infostart.hu
eur:
385.95
usd:
330.79
bux:
118564.04
2026. január 13. kedd Veronika
Nyitókép: Pixabay

Ügyfélkapu+ és DÁP bejelentkezés: minden fontos infó egy helyen

Csütörtöktől megszűnik az Ügyfélkapu azonosítási mód, az eddig megszokott Ügyfélkapu belépés helyett biztonságosabb azonosítás válik kötelezővé. Az Ügyfélkapu Pluszt és a Digitális Állampolgárság appot használhatjuk ezentúl a belépésre az állami felületeken.

Ahogy arról beszámoltunk, az Ügyfélkapu azonosítás január 16-tól megszűnik és a DÁP és az Ügyfékapu Plusz (Ügyfélkapu+) váltja fel. Ugyanakkor a Magyarország.hu, az eSZJA és a többi állami elektronikus ügyintézési rendszer továbbra is változatlanul lesz elérhető. 2022 nyarán indult el az Ügyfélkapu Plusz amely a Központi Azonosítási Ügynökön (KAÜ) keresztül érhető el.

A Portfolio összeszedte a legfontosabb tudnivalókat az új belépési lehetőségekről. Az Ügyfékapu+ kétlépcsős biztonságosabb azonosítást tesz lehetővé: a széles körben elterjedt és általánosan használt jelszó alapú, egyfaktoros azonosítási módot kiegészíti egy következő faktorral, amely a felhasználó birtokában lévő mobileszközhöz köthető. Ez az egyik mód lesz, ami felváltja a megszűnő Ügyfélkapu azonosítást.

Hitelesítő alkalmazás a biztonságosabb belépésért

A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a felhasználónak bejelentkezéskor az ügyfélkapus felhasználónéven és jelszón kívül egy harmadik adatot is meg kell adnia. Alapesetben az állampolgárnak a mobiltelefonjára telepített hitelesítő (authenticator) alkalmazás által előállított, 30 másodpercenként frissülő kódot meg kell adnia bejelentkezéskor. A hitelesítő alkalmazás használatához nincs szükség internetre, az alkalmazás az ideiglenes kódot a saját, belső ideje alapján generálja.

Az Ügyfélkapu+ szolgáltatás ingyenes, használatához Ügyfélkapu regisztráció és egy olyan mobil szükséges, amely képes futtatni hitelesítő alkalmazásokat. Ilyen alkalmazás például az Android és az iOS platformon is díjmentesen elérhető Google Authenticator, de több ilyen alkalmazás található még.

Azok a felhasználók, akik még nem állították be az Ügyfélkapu+-t, kaptak egy emailt a megoldást fejlesztő IdomSofttól, amelyben a cég a váltásra ösztönözi őket, és egyúttal az e-mailes kódkérés élesítését is megígérte. A felhívás szerint január 14-től már nemcsak okostelefonos vagy webes hitelesítő alkalmazások használatával, hanem e-mailes visszaigazoló kóddal is megtörténhet az Ügyfélkapu+-azonosítás.

Az Ügyfékapu Plusz regisztráció pár percet vesz igénybe, a részletes útmutató videón is elérhető el:

Digitális Állampolgár azonosítás QR-kóddal

A DÁP egyik legfontosabb funkciója egy egyszerű, az Európai Unió által jóváhagyott, QR-kódos azonosítás, amellyel jelszó és felhasználónév nélkül lehet belépni az állami szolgáltatásokba. A DÁP-os azonosításhoz:

  • Megnyitjuk a Digitális Állampolgár (DÁP) alkalmazást, illetve azt az állami felületet (pl. Magyarorszag.hu), ahova be szeretnénk lépni.
  • Az állami felületen a DÁP azonosítás gombra kattintva a képernyőn megjelenik egy QR-kód.
  • A DÁP app alsó sávjában található QR Belépés gombra kattintva megnyílik a kamera, ezzel beolvashatjuk a QR-kódot.
  • Pár másodperc múlva automatikusan be is lépünk az állami szolgáltatás oldalára.

A DÁP regisztrációhoz jelenleg egy kamerás okostelefonra, a letöltött Digitális Állampolgár alkalmazásra van szükség, aktiválni pedig kormányablakban vagy e-személyi segítségével lehet az app funkcióit. A tervek szerint hamarosan lehetőség lesz szelfis azonosításra is, amellyel egyszerűbben aktiválható az alkalmazás.

Címlapról ajánljuk

Ezek az emberek az életükkel játszanak – friss figyelmeztetések az időjárás miatt

A rendkívüli téli időjárással kapcsolatos sajtótájékoztatót tartott kedden az operatív törzs ülése után Mukics Dániel, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője, valamint Szanka Gábor, a HungaroMet Nonprofit Zrt. vezérigazgatója és Óberling József, az Országos Rendőr-főkapitányság közlekedésrendészeti főosztályának vezetője.
inforadio
ARÉNA
2026.01.13. kedd, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
MNB: működik az új etikus életbiztosítási szabályozás, itt vannak az eredményei

MNB: működik az új etikus életbiztosítási szabályozás, itt vannak az eredményei

Tavaly őszre jelentősen csökkent a befektetési egységhez kötött (unit-linked) életbiztosítási termékekhez kapcsolt alacsony teljesítményű eszközalapok száma az MNB Etikus 2.0 intézkedési csomagjának köszönhetően. Ennek nyomán közel 3 százalékponttal nőtt a magas kockázati mutatójú eszközalapok hozama is - közölte a jegybank, felhívva a figyelmet: január 1-jétől a biztosítóknak a termékek egyedi teljes költségmutatóit is be kell mutatniuk az ügyfeleknek, és már a termékfejlesztés során megfelelő ár-érték arányú életbiztosításokat kell kialakítaniuk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×