eur:
402.79
usd:
347.91
bux:
97181.78
2025. június 24. kedd Iván
Nyíló hóvirág (Galanthus) a Zala vármegyei Nagybakónak közelében 2024. február 4-én.
Nyitókép: MTI/Varga György

Havazás váltja majd az enyhe légtömegeket

Markáns melegfront érkezett Magyarországra, ezen a héten megdőlhetnek a hőmérsékleti rekordok. Több helyen 17 Celsius-fokot is mutathatnak a hőmérők a napokban.

Vaszkó András, a HungaroMET meteorológusa az InfoRádióban elmondta: az időjárásban a dinamikus időszak ilyenkor nem szokatlan. Az elmúlt években is volt arra példa, hogy ha erős a nyugati áramlás, mint ahogy most megerősödött, akkor nyugatról kelet felé haladva egymást érik az időjárási frontok, nemcsak nálunk, hanem az egész kontinensen. Az ilyen áramlással érkező hidegfrontok azonban, mint ahogy például a holnapi is, nem, vagy csak alig hoznak érzékelhető lehűlést. Majd a pénteken fölöttünk vonuló frontrendszer mögött érkezik más légmozgás, ugyanis akkor nem északnyugatira, hanem északira fordul a szél, ami jóval hidegebb levegőt fog hozni.

Ami pedig a hőmérsékleteket illeti, valóban szokatlan ez az enyhe idő. Hétfő reggel délnyugaton 13 fok is előfordult már, és még csak a reggeli órákat írtuk akkor. A napi maximum hőmérsékleti rekordok ezekben a napokban az országban 16-17 fok körül alakulnak, és van esély arra, hogy a következő napokban legyen olyan nap csütörtökig, amikor valamelyik legalább egy, de akár több maximum hőmérsékleti rekord is megdől – mutatott rá Vaszkó András.

Az Európa nyugati, észak-nyugati része fölött örvénylő ciklonhoz kapcsolódik a most érkezett szubtrópusi eredetű légtömeg, amely a kontinens déli és középső részét már teljes egészében meghódította. Az említett ciklon okozott a hideg légtömegben kiterjedt havazásokat a Brit-szigetek térségében az elmúlt hétvégén. "Nálunk ilyet nem fog okozni, mert a ciklonnak az igen enyhe levegője érte el hazánkat. Ez eleinte a magasban volt érezhető, aztán ahogy feltámadt a déli, délnyugati szél a tegnap esti, éjszakai órákban, úgy kezdett el egyre meredekedni az idő, tehát a szokásossal ellentétes módon éjszaka nem csökkent, hanem emelkedett a hőmérséklet az ország döntő többségén, a Dunántúl, illetve az Alföld nagy részén" – sorolta a meteorológus.

Délelőtt az Északi-középhegység tágabb környezetében, a főváros térségében, a Dunántúl északkeleti részén, valamint a Fertő vidékén még kevésbé lehetett érezni az enyhe levegő hatását a talaj közelében, ugyanis ezeken a tájakon még nem indult be a légmozgás, így inkább csak kevéssel fagypont fölött, néhol még mindig fagypont körül alakult a hőmérséklet hétfő délelőtt. Ám ebben a térségben is emelkedni fog a nap folyamán a hőmérséklet, ahogy erőre kap a déli, délnyugati szél.

A hőmérséklet csúcsértéke az ország déli, délnyugati részén néhol a 15 fokot is elérheti, sőt meg is haladhatja, de az ország nagy részén is 10 fok fölött lesz.

Kivétel az Északi-középhegység térségében, ahol 5 fok alatti csúcsértékek is elképzelhetőek.

Kedden sem várható hőmérsékleti változás, még továbbra is bőven 10 fok fölötti maximumokra számíthatunk, miközben a déli tájakon, a 15 fokot is meghaladja a csúcsérték. Változatlanul kivételt képez az ország északkeleti része. Aztán érkezik egy hidegfront, kedden a délutáni óráktól megnövekszik északnyugat felől a felhőzet, egyre többfelé várható eső, estétől a magasabban fekvő helyeken néhol havazásból is válthat átmenetileg a csapadék.

Nagyon hideg szerdán se lesz, ekkor is az ország nagyobb részén 10 fok körül alakul a csúcsérték, leszámítva az Északi-középhegység térségét.

Csütörtökön egy újabb ciklon előoldalán ismét enyhe levegő érkezik a magasban, ami aztán a talajon is érezteti a hatását, újra lehetnek 15 Celsius-fok fölötti csúcsértékek az ország déli részén,

és változatlanul az északkeleti országrészben lesz a hidegebb, ott lesz a legalacsonyabb a maximum hőmérséklet továbbra is 10 fok alatt maradhat. Ekkor is sokfelé lesz erős, viharos a délnyugati, déli szél. Napközben még lehet napsütés a változó felhőzet mellett, aztán este egy újabb frontrendszer éri el térségünket, egyre többfelé várható csapadék.

Ez a frontrendszer már erősebb lesz, ugyanis a hátoldalán pénteken fagyos légtömeg beáramlása kezdődik meg, emiatt az esőt egyre többfelé válthatja fel nyugat felől havas eső, havazás, és visszaesik a hőmérséklet a hétvégén a január közepének megközelítőleg megfelelő csúcsértékekre, tehát gyengén pozitív maximumokra és fagyos éjszakákra számíthatunk.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Bódis László: Nobel-díjasokkal jól állunk, de a tudást jobban kell gazdasági haszonná alakítani
Aréna

Bódis László: Nobel-díjasokkal jól állunk, de a tudást jobban kell gazdasági haszonná alakítani

Zajlik a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat megújítása, a folyamatról Bódis László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára, a Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgatója beszélt az InfoRádió Aréna című műsorában. Szólt arról is, hogy Magyarország a globális innovációs indexben a 36. helyen áll, ami jó eredmény, de van még bőven tennivaló.

Donald Trump reagált az iráni támadásokra

Teherán hétfő este rakétákkal támadta az amerikai katonai bázisokat Katarban és Irakban. Az amerikai elnök a közösségi oldalán értékelt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.24. kedd, 18:00
Maruzsa Zoltán
a Belügyminisztérium köznevelési államtitkára
Megindult az iráni hadművelet, rakéták záporoztak az amerikai bázisra – Híreink az Irán-Izrael háborúról hétfőn

Megindult az iráni hadművelet, rakéták záporoztak az amerikai bázisra – Híreink az Irán-Izrael háborúról hétfőn

Az amerikai adminisztráció közlése szerint az iráni Fordóban hat úgynevezett "bunkerromboló" bombát dobtak le a feltételezett föld alatti urándúsító üzem megsemmisítésére, míg két másik iráni atomlétesítményt - Natanzban és Iszfahánban - a haditengerészet Közel-Keleten tartózkodó hajóiról felbocsátott Tomahawk rakétákkal támadtak. Natanz Irán legnagyobb urándúsító létesítménye, Fordow pedig egy rendkívül titkos, mélyen a hegyek közé temetett létesítmény - írja a CNN. Az iráni parlament döntött a Hormuzi-szoros lezárásának lehetőségéről, de a végső szót a Legfelsőbb Nemzetbiztonsági Tanácsnak kell kimondania. Két, amerikai támaszpontoknak helyet adó közel-keleti ország, Bahrein és Kuvait óvintézkedéseket tett az Irán elleni amerikai légicsapások után, felkészülve a konfliktus esetleges kiterjedésére – írja a Reuters. Az esti órákban Irán visszafogott ballisztikus légicsapást intézett a katari amerikai légibázisra. A támadást a levegőben megállították, miközben Teherán előre figyelmeztette az Öböl-országokat és az Egyesült Államokat is a célpontról. Donald Trump cserébe kijelentette: a béke irányába fogja terelni Izraelt. Cikkünk folyamatosan frissül az Irán-Izrael háború legfrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×