eur:
411.09
usd:
392.28
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
A drónnal készült képen kombájnok aratják a búzát Debrecen határában 2024. június 20-án. Országszerte elkezdődött az aratás, idén szokatlanul korán és már a következő héten véget is érhet, ha az időjárás engedi. A mostani szárazság kedvez a munkálatoknak, a kora nyári esőzések jót tettek a kapásnövényeknek.
Nyitókép: MTI/Czeglédi Zsolt

Szakértő: rengeteg termelő feladná, ha megszűnnének az uniós agrártámogatások

Svédország és Finnország európai ügyekért felelős miniszterei szerint a Magyarországnak fizetett uniós agrártámogatásokat is fel kellene függeszteni a jogállamiság megsértése miatt.

Jogállamisághoz kötné az uniós agrártámogatásokat két északi állam, Svédország és Finnország. A két állam közös levelet írt az Európai Bizottságnak, a javaslat érzékenyen érintené Magyarországot.
Ahogy arról korábban beszámoltunk, az EU közös agrárpolitikája, a KAP a 2023-2027-es időszakra 264 milliárd eurót különít el, amelyből 189 milliárd euró közvetlen jövedelemtámogatást és 66 milliárd eurót az elszegényedett vidéki területek fejlesztésére fordít.

"Ez egy óriási tétel, amiről itt szó van. A közös agrárpolitika az Európai Unió költségvetésének az egyik legnagyobb szelete, most is az egész Európai Unión belül a kiadásoknak körülbelül a harmadát jelenti" - mondta az InfoRádióban Braunmüller Lajos.

Az Agrárszektor főszerkesztője úgy számol, hogy Magyarország tekintetében árfolyamtól ól függően a teljes ciklusban 2,9 milliárd eurós támogatást jut a vidékfejlesztésre, aminek ötöde uniós forrás, a többit önrészként adja a magyar állam. A közösségi forrás tehát évente nagyjából évi 550-600 milliárd forintnak felel meg.

A szakértő szerint ennek az összegnek a megvonása a hazai élelmiszeripar összeomlásához vezetne, és csak néhány ország, mint például Hollandia, vagy Olaszország tudná ugyanezt átvészelni.

"Magyarországon ahol az agrártermelésnek a jövedelmezőségében rendkívül sokat számít a közös agrárpolitika. Olyannyira, hogy ha ezeket a pénzeket elvonnák, akkor egy csapásra veszteségessé válnának a jelenlegi gazdálkodási környezetben a magyar termelők, legalábbis a döntő részük. Például a szántóföldi növénytermesztés, ami Magyarországon meghatározó, nagyon erősen rá van utalva ezekre a pénzekre" - tette hozzá Braunmüller Lajos.

A szakértő emlékeztetett arra, hogy a korábbi ciklusban is felmerült már Magyarországgal és Lengyelországgal kapcsolatban az agrárpénzek elvonása, de akkor ezek a felvetések elhaltak, most júliusban Ursula von der Leyen vetette fel az elképzelést, amit a svéd és a finn európai ügyekért felelős miniszter is szorgalmaz.

"Kialakulhatna az a helyzet, hogy a pénzek nem jönnek, de az elvárt ökológiai előírásokat, és szabályokat azonban továbbra is be kell tartaniuk a termelőknek. Egy európai uniós összehasonlításban gyenge hatékonyságú magyar agráriumnak, ami a termelési szerkezetéből kifolyólag is erőteljesen rá van szorulva ezekre a támogatásokra, adott esetben támogatások nélkül kellene versenyezni a külföldi, és itt most európai uniós, természetesen más tagállamokból érkező agrártermékekkel" - fejtette ki a főszerkesztő. Hozzátette, hogy biztos abban, hogy nehéz lenne így versenyezni, és rengeteg termelő azonnal feladná hivatását.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Brutális bírságot kaphat a nyakába az Amazon

Brutális bírságot kaphat a nyakába az Amazon

Az Európai Unió várhatóan jövőre vizsgálatot indít az Amazon ellen, hogy megállapítsa, előnyben részesíti-e saját márkás termékeit online piacterén. A vizsgálat az EU új, digitális piacokról szóló törvénye (DMA) alapján zajlik majd, amely a nagy technológiai cégek hatalmának korlátozását célozza. Az amerikai óriáscég akár globális éves forgalmának 10%-át kitevő bírságra is számíthat, ha bűnösnek találják a szabályok megsértésében, írja a Reuters.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×