Infostart.hu
eur:
388.03
usd:
329.53
bux:
0
2025. december 27. szombat János
Nyitókép: Facebook - Dunaalmás

Közel került a gátszakadáshoz Dunaalmás - a polgármester szerint mindenki nyugodt, nincs pánik

A gátszakadás veszélyével néznek szembe Dunaalmás lakói a Komárom-Esztergom vármegyei kisközség külterületén. Lakóépületeket egyelőre nem veszélyeztet a víz, jelenleg öt szivattyúval dolgoznak, a tetőzést péntekre várják - mondta az InfoRádióban Makay Tibor polgármester.

Dunaalmáson a vasúti pályatesten átmosódást, buzgárt tapasztaltak, ennek megfogására egy ellentartó medencét kellett kialakítani a település külterületén, a KEG Zrt. iparterülete közelében található helyen.

Ez a gátszakasz volt az, ami 2013-as árvíz idején átszakadt, ezt kellett most ellentartó medencével kezelni, hogy ne mosódjon ki a gát, ám baj van - tudta meg az InfoRádió Makay Tibor polgármestertől.

"Sajnos az ellentartó medence kialakítása nem sikerült megfelelő módon, tehát a csütörtöki napon is folytatódnak ott a munkák, meg kell erősíteni a medencének a két frissen beépített oldalát. Szerintem a nap végéig ez a munka elkészül, dolgoznak a munkagépek, szállítják bele a töltőanyagot, be lesz fóliázva, homokzsákokkal megtámasztva, illetve a szükséges helyeken a vasúti töltés szintje is meg lesz emelve homokzsákkal és fóliával" - részletezte a településvezető.

Ember, anyag, jármű van elég, önkéntes tűzoltók jelentkeztek a munkára, a MÁV emberei is ott vannak, a közútkezelősök is megérkeztek.

"Az önkormányzat is szervezett oda billencs teherautókat, amelyek hordják a homokot, van ott két munkagép, tehát úgy látjuk, hogy elegendő a gép és az emberállomány a védekezéshez" - tette hozzá.

A település belterületein rendben vannak.

"Szombat reggel 8 óra óta építettük a tervezett védműveinket, igazából azokon átszivárgás látható, de szivattyúval tudjuk tartani a benti vízszintet, nem veszélyeztet egyelőre ingatlant a víz. Ellentartó medencéket, ahol szükséges volt, kialakítottunk és szivattyúval tartunk benne egy ellentartó vízmennyiséget" - mondta még.

Jelenleg öt szivattyú dolgozik, ez szerinte elég.

Friss információk szerint 790 centin tetőzik majd itt a Duna péntek reggel 7-kor, lakóházakat nem veszélyeztetve.

A védművek 845 centiig védenek, ez a 2013-as árvízszint.

Pánikhangulat, feszültség nem volt és most sincs, ez annak is köszönhető, hogy időben megkapták az árvízi szakembereket tájékoztatását. Fáradtság viszont van, de mindenki jelentkezik munkára, ha szükséges, a hozzáállás megfelelő szerinte.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Fontos feladatot kap egy magyar szakember a téli olimpián

Fontos feladatot kap egy magyar szakember a téli olimpián

Bár a 2026-os téli olimpián nem lesz ott sem a férfi, sem a női magyar jégkorong-válogatott, jelentős sportdiplomáciai sikert ért el ismét a hazai szövetség elnöke. Kolbenheyer Zsuzsanna az InfoRádióban elmondta, hogy az edzőképzés fejlesztését a megnövekedett gyereklétszám miatt kiemelt jelentőségűnek tartja a szakágban.

Háború, halál, béke – Ilyen volt a világ 2025-ben

2025-ben egy hosszú ideje óta tartó háborút sikerült befagyasztani, egy másik azonban – a béketervek ellenére – még a fegyverszünetig sem jutott. Körképünkben nem csak a világpolitikát meghatározó fegyveres konfliktusokat, de az év más fontos nemzetközi történéseit is áttekintjük.
Floridán a világ szeme: fontos találkozóra készül holnap Trump és Zelenszkij - Híreink az ukrajnai háborúról szombaton

Floridán a világ szeme: fontos találkozóra készül holnap Trump és Zelenszkij - Híreink az ukrajnai háborúról szombaton

Floridában találkozhat holnap Volodimir Zelenszkij ukrán államfő és Donald Trump amerikai elnök helyi idő szerint délután 3 órakor, amelynek fő témája az lesz, melyik fél milyen területeket ellenőrizzen. Eközben masszív orosz drón-és rakétatámadás érte Kijevet szombat hajnalban, aminek hatására Kijev egy részén vészhelyzeti áramszünetet rendeltek el, lakóházak százai maradtak fűtés nélkül és Lengyelországban ideiglenesen két repülőteret is le kellett zárni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×