eur:
394.18
usd:
361.11
bux:
72028.77
2024. augusztus 10. szombat Lőrinc
Wavy and slanted Iranian flag in the front plane, with masses of Iranian people behind who celebrate an anniversary of the 1979 Islamic Revolution and Iranian independence day, in a march along Azadi avenue toward Azadi square every 22nd of Bahman or 10-11th of February.
Nyitókép: Germán Vogel/Getty Images

Kész tárgyalni az EU-val az új iráni elnök

Kihozná országát a nemzetközi elszigeteltségből.

Maszúd Peszeskján újonnan megválasztott iráni elnök egy szombaton megjelent véleménycikkben kifejtette: kész konstruktív párbeszédet kezdeni az európai országokkal, ugyanakkor a szemükre vetette, hogy visszavonták az atomkérdéssel kapcsolatos több kötelezettségvállalásukat.

Az elnökválasztás második, július 5-i fordulójában megválasztott 69 éves reformpárti politikus a tervek szerint július végén teszi le a hivatali esküt, hogy megkezdje négyéves mandátumát.

A nagy nemzetközi figyelem kísérte választás kampányában Maszúd Peszeskján megígérte, hogy kijuttatja Iránt az elszigeteltségből, "építő jellegű kapcsolatokat alakítva ki a világgal, így az európai országokkal.

A Tehran Times című angol nyelvű iráni napilapban szombaton megjelent cikkében a megválasztott elnök bírálta az Egyesült Államok 2018-ban történt kivonulását a három évvel korábban megkötött hétoldalú megállapodásból, amelynek célja az iráni atomprogram korlátozása volt a Teherán ellen elrendelt nemzetközi szankciók enyhítése fejében.

Maszúd Peszeskján emlékeztetett, hogy az amerikai kivonulás után az európai országok igyekeztek megmenteni a szerződést, és enyhíteni az amerikaiak által újból bevezetett szankciók hatását.

"Az európai országok azonban megtagadták valamennyi kötelezettségvállalásukat" - sajnálkozott a megválasztott elnök, aki ennek ellenére kész a konstruktív párbeszédre az európaiakkal, hogy normalizálják a kapcsolataikat.

Peszeskján szerint a két fél számos területen aknázhatná ki az együttműködést, ha "az európaiak félretennék az erkölcsi felsőbbrendűség érzését, és véget vetnének a minden apróságból szított válságoknak, amelyek sokáig aláaknázták a kapcsolatokat".

Az Egyesült Államokkal kapcsolatban, amelynek a szankciói súlyosan érintik az iráni gazdaságot, a megválasztott elnök kijelentette: Washingtonnak fel kellene ismernie a valóságot, és egyszer s mindenkorra megérteni, hogy Irán nem reagált és nem fog reagálni a nyomásgyakorlásokra.

Peszeskján "értékes stratégiai partnernek" nevezte Oroszországot, és közölte, hogy kész a továbbiakban is együttműködni Kínával.

A megválasztott elnök felszólította a szomszédait - Törökországot, Szaúd-Arábiát, Ománt, Irakot, Bahreint, Katart, Kuvaitot és az Egyesült Arab Emírségeket -, hogy erősítsék a kereskedelmi kapcsolataikat Iránnal.

Maszúd Peszeskján a májusban helikopter-balesetben elhunyt Ebrahim Raíszi utóda lesz.

Címlapról ajánljuk
„A bevándorlás más, mint volt” – szakértő a brit zavargásokról

„A bevándorlás más, mint volt” – szakértő a brit zavargásokról

Egymás után pattannak ki a zavargások az Egyesült Királyságban, miután az északnyugat-angliai Southportban egy afrikai származású 17 éves halálra késelt három kislányt egy gyerekfoglalkozáson. Magyarics Tamás, az Eötvös Loránd Tudományegyetem emeritus professzora szerint az események azt mutatják, hogy a bevándorlás és a gazdasági nehézségek egyre nagyobb feszültséget okoznak a brit társadalomban.

Szabó Szilvia: Lisa Carrington szenzációs, de Csipes Tamara meglepheti

Három érmet is nyertek a magyar egységek a párizsi olimpia pénteki kajak-kenu döntőiben. Az eredményeket Szabó Szilvia olimpiai ezüstérmes, 13-szoros világbajnok kajakozó értékelte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.08.12. hétfő, 18:00
N. Rózsa Erzsébet
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanára, a Világgazdasági Intézet munkatársa
Tankokkal és vadászbombázókkal lő a betörő ukrán csapatokra Oroszország, ellentámadástól tartanak a másik oldalon – Háborús híreink szombaton

Tankokkal és vadászbombázókkal lő a betörő ukrán csapatokra Oroszország, ellentámadástól tartanak a másik oldalon – Háborús híreink szombaton

Több fronton súlyos harcok zajlanak az Ukrajnából betörő reguláris erők és az orosz védők között a kurszki régióban, az oroszok tanállásokat vettek fel, illetve vadászbombázókról és harci helikopterekről is lövik a betörő ukrán csapatokat – derül ki a szombat reggelig megjelent híradások összességéből. Sőt, az is kiderült egy rövid ukrán videóból, hogy az oroszországi Szudzsa városát teljesen ellenőrzik az ukrán csapatok, így a Gazprom tulajdonában álló fontos gáztranzit állomást is, amelyen keresztül szombaton is zavartalanul áramlik a gáz Ukrajna, és az Európai Unió felé. Egy másik rövid ukrán videóban pedig azt mutatták, hogy kilőttek egy 15 katonai teherautóból álló konvojt, amelyet a kurszki régióban az ukrán előrenyomulás megállítására rendeltek ki. Közben rendkívüli biztonsági és terrorellenes intézkedéseket rendelt el Oroszország a három nyugati határmenti régióban, és a kurszki atomerőmű környékén is kiterjedt katonai cselekmények történhetnek, ukrán oldalon pedig ellentámadástól tartva több tucatnyi embert telepítettek ki. Háborús híreink szombaton az alábbi hírfolyamban olvashatók.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×