eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Algafoltok a Balatonon a Zala folyó torkolatánál, Keszthely külterületi településrésze, Fenékpuszta közelében 2019. szeptember 11-én. Az üledékből felszabadult foszfor lehetett a fő oka az augusztus végén megfigyelt rendkívüli algásodásnak a Balaton délnyugati területén - írta a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Vízgazdálkodási Kutatócsoportjának két tagja az Országos Vízügyi Főigazgatóságnak és az MTA-nak készített összefoglalójában.
Nyitókép: MTI/Varga György

Megjelentek a Balatonban a fonalas cianobaktériumok

Elsősorban a tó nyugati medencéjében jelentek meg a meleg nyarakon gondot okozó algák.

A balatoni algaösszetétel már a nyarat tükrözi, a tó nyugati területein megjelentek fonalas cianobaktériumok – írja a Facebookon a Balatoni Limnológiai Intézet.

A Balaton nyílt vizében a víz hőmérséklete június végére meghaladta a 25 fokot. A tó keleti felén a tóvíz jellemzően szegényebb algákban, a nyugati végen rendre magasabb fitoplankton biomasszaértékeket figyelhetünk meg – írja Somogyi Boglárka, az intézet tudományos főmunkatársa.

Június végén az a-klorofill koncentráció nagyságrendileg megfelelt a korábbi évek nyár eleji biomassza értékeinek.

Az algaösszetétel már a nyarat tükrözi: a fecskemoszatok mellett a tó nyugati területein megjelentek a fonalas kékalgák kora nyári képviselői, közöttük a Dolichospermum flos-aquae. A kékalgák biomasszarészesedése a tó középső és nyugati területein 40-50 százalék között volt, míg a tó keleti területein 10 százalék körüli volt.

A Dolichospermum flos-aquae kékalga az elmúlt években rendszeresen nyár elején szokott megjelenni a tóban. Annak ellenére, hogy jellemzően a nyíltvízben nagy tömegben nem fordul elő, látványos – elsősorban partmenti – jelenségeket képes okozni. Szélcsendes időben ugyanis lokális algavirágzás alakulhat ki a víz felszínére emelkedett, majd az áramlási holtterekben tömegesen felhalmozódott algafonalak révén. A szél hatására a vízfelszínen összegyűlt algák gyorsan eltűnnek, ugyanakkor más területeken újra összesodródhatnak.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.22. vasárnap, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. december 22. 15:12
×
×
×
×