eur:
406.46
usd:
385.97
bux:
77766.32
2024. november 15. péntek Albert, Lipót
Sign a house sale agreement
Nyitókép: xijian/Getty Images

Februárban lélektani határt lépett át az albérletpiac – adatok, bérleti díjak

Tovább emelkedtek februárban a lakbérek: havi szinten 1 százalékkal nőttek országosan és 1,1 százalékkal Budapesten – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal és az ingatlan.com lakbérindexéből.

A KSH oldalán közölt adatok és grafikonok szerint a februári lakbérek éves összevetésben országosan 11,6, Budapesten 11,3 százalékkal, a 2015. évi bázisidőszakinál 100, illetve 90 százalékkal emelkedtek.

Arra is kitértek, hogy 2024 első két hónapjában a megfigyelt hirdetések 90 százaléka többlakásos épületben lévő lakásra vonatkozott, a fennmaradó mintegy 10 százalékban családi házat hirdettek meg. Budapesten a kiadó lakások mindössze 4,2 százaléka volt családi ház. Idén január-februárban a fővárosban a hirdetések 43, országosan 44 százaléka származott magánszemélytől.

Az ingatlan.com keddi közleménye idézte Balogh Lászlót, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértőjét, aki elmondta: idén februárban lélektani határt lépett át az albérletpiac, mert a 2015-ös szinthez képest megduplázódtak az országos bérleti díjak a KSH-ingatlan.com lakbérindex alapján. Budapesten ennél kisebb ütemű volt a drágulás, mert a fővárosban a 2015-höz képest 90 százalékkal kerülnek többe az albérletek. Ennek legfőbb oka, hogy a fővárosban már eleve magasabb szintről indultak el felfelé a bérleti díjak.

A szakember szerint az albérletek drágulása elsősorban azzal magyarázható, hogy a bérek és keresetek jelentősen emelkedtek, márpedig erre reagálnak a legérzékenyebben a tulajdonosok.

Az ingatlan.com elemzéséből az is kiderül, hogy március elején Budapesten az átlagos lakbér 250 ezer forintot tett ki. A legnagyobb kínálattal rendelkező városrészei közül a XI. és XIII. kerületben 240 és 250 ezer forint, a II. kerületben 335 ezer forint, míg a IX. kerületben 235 ezer forintért lehet kibérelni a lakóingatlanokat havonta.

Mindössze négy olyan kerület – a X., a XV., a XX. és a XXI. – van, ahol 200 ezer alatt maradnak az átlagos lakbérek; 170-192 ezer forint a jellemző.

A vármegyeszékhelyek közül Szegeden, Debrecenben és Miskolcon a legszélesebb a választék albérletekből, ám az árak jelentősen eltérnek egymástól. Szegeden 135 ezer forint, a debreceni kiadó lakásoknál 200 ezer forint, a borsodi vármegyeszékhelyen pedig 100 ezer forint az átlagos lakbér. Székesfehérvár számít a legdrágább vármegyeszékhelynek, 210 ezer forintos összeggel, míg Győrben, Veszprémben és Tatabányán 150-180 ezer forintért kínálják a kiadó lakásokat - olvasható az ingatlan.com közleményében.

Címlapról ajánljuk
Dánielisz Ágnes: a koronavírus mellett rengeteg más kórokozó is fertőz most, de az influenza nem

Dánielisz Ágnes: a koronavírus mellett rengeteg más kórokozó is fertőz most, de az influenza nem

Harminc százalékkal emelkedett a légúti fertőzés tüneteivel orvoshoz fordulók aránya múlt héten. A betegek mintegy tizenkét százaléka covidos, az influenza egyelőre elhanyagolható mértékben van jelen - mondta az InfoRádióban a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ Járványügyi és Infekciókontroll főosztály vezetője.

Orbán Viktor: Szerbia a legfontosabb ország a magyar biztonság szempontjából

A magyar biztonság szempontjából Szerbia a legfontosabb ország, ezért újabb magyar-szerb beruházásokat határoztak el a kőolajszállítás, a gázszállítás, a villamosvezeték-építés, a földgáz-kereskedelem és a földgáztárolás kérdésében, valamint megállapodtak a Röszke-Horgos határátkelőhely modernizálásáról is - közölte Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön, a magyar-szerb stratégiai együttműködési tanács ülése után.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.15. péntek, 18:00
Hegedűs Éva
a Gránit Bank elnök-vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×