eur:
408.55
usd:
375.28
bux:
74036.8
2024. november 5. kedd Imre
Syringe with a dose of drugs, white pills and narcotics powder in a spoon on dark background. Concept of addiction, abuse and bad habits.
Nyitókép: Farion_O/Getty Images

Két felmérés is azt mutatja: szigorúbb drog elleni fellépésre van szükség

A drogkereskedőkkel szemben szigorúbb fellépést, a médiában pedig korlátozott kábítószer-megjelenítést vár a társadalom jelentős része - ez derül ki a Drogkutató Intézet legfrissebb közvélemény-kutatásaiból. Ozsváth Kálmánt, a Drogkutató Intézet vezető elemzőjét kérdeztük.

A Drogkutató Intézet munkatársai 2023-ban két drogos témában is készítettek közvélemény-kutatást, az egyik a büntetési tételek szigorításának kritériumai, lehetőségei, fontossága, a másik pedig a kábítószerek médiában való megjelenítése – mondta az InfoRádióban az intézet vezető elemzője, Ozsváth Kálmán. Előbbi kutatás nagy mintás, több mint ezer fő vett benne részt.

„A büntetési tételek szigorításával kapcsolatban azt tudom elmondani, hogy a válaszadók 31 százaléka vélekedik úgy, hogy a fogyasztókra vonatkozó büntetési tételeken szigorítani kellene, illetve ami ennél talán sokkal jelentősebb, hogy a válaszadók 57 százaléka a drogkereskedőkkel szemben súlyosabb büntetési tételeket szabnak ki” – részletezte.

A válaszadók abban is egyetértenek, hogy a fogyasztást és a terjesztést is még jobban vissza kéne szorítani Magyarországon, Ozsváth Kálmán szerint számos egyéb kutatás is alátámasztja azt, hogy

a szigorú szabályozás elrettentő lehet, nemcsak a fogyasztók, hanem a terjesztők részére is.

A kutatásból három kérdést külön is kiemelt:

  1. Súlyosabb büntetési tételekre van-e szükség a kereskedők ellen? – „A válaszadók nagy többsége támogatta ezt.”
  2. A drogokkal kapcsolatos bűncselekmények elkövetőinél található vagyontárgyakat, értékeket az illetékes hatóságoknak azonnal el kellene kobozni? – „Ezek piaci értékét prevenciós tevékenységekre kell fordítani. Ez egyfajta újítás lenne a szabályozásban.”
  3. A lefoglalt drogok piaci értéke helyett az egyes szerek hatásának súlyossága alapján kellene meghatározni az azokhoz kapcsolódó büntetési tételeket? – „Ez nyilván lehet pénzbüntetés, de szabadságvesztés is, ezzel is a válaszadók nagy többsége egyetért.”

A jelenlegi szabályozásnál tehát – ha a válaszokat figyelembe veszik a döntéshozók – jelentősebb szigorítás következne Ozsváth Kálmán szerint.

Rámutatott arra is, hogy a megkérdezettek körében az a jellemző vélemény, hogy a terjesztői, kereskedői, gyártói oldalt nagyobb erővel kell büntetni, mint a fogyasztóit. Ehhez kapcsolódott a másik közvélemény-kutatási téma is: a médiamegjelenés.

„Gyakorlatilag minden gombnyomásra ott lehet nálunk, megszerezhetjük, megvásárolhatjuk, és nem vesszük észre annak az óriási veszélyét, hogy a legnagyobb bajban a gyerekek vannak, a fiatalok, az ifjúság, ők teljesen védtelenek a mocsokkal, a szeméttel szemben, ami sok esetben a különböző felületekről ömlik mindenki számára; a válaszadók közel ugyanolyan mértékben vélik úgy, hogy megnövekedett a drogok megjelenése a médiában, mint akik úgy vélik, hogy nem növekedett, viszont a válaszadók 53 százaléka egyetért azzal is, hogy ezek a megjelenések károsan hatnak a befogadókra.”

Amire még kitért, hogy a válaszadók jelentős része szerint a szülőknek joguk van tudni, befolyásolni azt, hogy mit néz kiskorú gyermekük, és a kitöltők abban is egyetértettek, hogy az ilyen tartalmakat korlátozni kell vagy legalább jelölni.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×