Infostart.hu
eur:
386.62
usd:
331.92
bux:
119699.76
2026. január 14. szerda Bódog
Magasfeszültségű távvezetékek a naplementében Debrecen közelében 2017. április 24-én. A Mavir Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító tájékoztatása szerint a magyarországi bruttó villamosenergia-fogyasztás 3 százalékkal volt magasabb az idén az első negyedévben, mint tavaly ugyanebben az időszakban. A növekedés a tartósan hideg időjárásnak tulajdonítható.
Nyitókép: MTI/Czeglédi Zsolt

Megdőlt az idei nyári áramfogyasztási rekord

Az idei nyáron eddig augusztus 21-én, hétfőn este fél 9-kor volt a legmagasabb a magyar villamosenergia-rendszer terhelése a Mavir adatai szerint. Előtte júliusban már volt egy, a mostanihoz közelítő csúcs egy hasonló kánikulai napon a klímaberendezések használata miatt – mondta az InfoRádiónak a Portfolio elemzője.

Hétfőn 6264 megawattos villamosenergia-rendszer terhelést mértek a Mavir munkatársai. A korábbi idei nyári csúcsot július 17-én 18:45 óra környékén regisztrálták, amikor 6154 megawatt volt a pontos érték. Major András emlékeztetett, hogy akkor is nagy meleg tombolt.

Az elemző azt mondta az InfoRádióban, hogy érdemes megkülönböztetni a téli és nyári bruttó rendszerterhelési csúcsokat, mert

hagyományosan a téli hónapokban születnek nagy értékek és inkább akkor mérnek új csúcsokat.

Ehhez hozzá kell tenni, hogy télen a fűtés nagyobbrészt nem volt mindig villamosenergia alapú.

A historikus csúcs egy téli időszakhoz kapcsolódik. Nem is volt olyan régen,

2022 januárjában 7396 megawattot mértek.

Ez tehát az eddigi abszolút rekord. Ehhez a mért adathoz hozzájárult, hogy megugrottak a fűtési igények, továbbá a gazdasági aktivitás mellett az időjárási viszonyok is mindig befolyásolják a fogyasztást.

A hazai nyári csúcsokat vizsgálva minden idők legmagasabb értékét 2021. június 23-án mérték, 6940 megawattot. Ez jóval nagyobb a mostani nyári rekordnál, ami szintén gazdasági aktivitási okokra vezethető vissza, hiszen az energiaválságnak komoly fogyasztáscsökkentő hatása van. „A nyári csúcsoknál nyilván elsősorban a légkondicionálók és a klímaberendezések használata az, ami jelentősen megdobja a rendszerterhelést” – mondta az InfoRádióban Major András.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Klímakutató: nincs vége az extrém hidegnek, az enyhülés után visszatér a havazás

Klímakutató: nincs vége az extrém hidegnek, az enyhülés után visszatér a havazás

Az Európát és Magyarországot jelenleg érintő havas, hideg időjárást nem rendkívüli esemény okozza, hanem több, egymással összefüggő légköri folyamat együttállása – hangsúlyozta az MCC Klímapolitikai Intézetének vezető kutatója az InfoRádióban. Kovács Erik szerint az átmeneti, enyhébb, ködös napok után erőteljes, szibériai hideg levegő érkezik ismét, éjszakai és nappali fagyokkal.
inforadio
ARÉNA
2026.01.14. szerda, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Hátraarc a forintnál, volatilitás a feltörekvő devizáknál

Hátraarc a forintnál, volatilitás a feltörekvő devizáknál

Szerda reggel a devizapiacokon még a kivárás dominált, majd délelőtt a forint erősödni tudott a dollárral és az euróval szemben is. Napközben viszont változott a hangulat és majdnem teljes nyereségét elveszítette a magyar valuta. A befektetők figyelme egyszerre irányul a nemzetközi politikai-monetáris fejleményekre és a mai sűrű makroadat-naptárra, amelyek rövid távon irányt adhatnak az árfolyamoknak. A dollár mozgása, a jen körüli feszültségek és az amerikai inflációs-növekedési kilátások együtt dönthetik el, hogy a magasabb volatilitás milyen kilengéseket okozhat

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×