eur:
396.36
usd:
358.74
bux:
71881.09
2024. szeptember 11. szerda Teodóra
Close up of a pharmacist working
Nyitókép: Getty Images/ Marko Geber

A szaktárca megmentené azokat gyógyszertárakat, melyek a bezárást fontolgatják - mondja az államtitkár

Az egészségügyi államtitkárság szerint nem veszélyeztetné a betegbiztonságot, ha a jövőben gyógyszerészek nélkül is működhetnének fiókgyógyszertárak.

"Régóta fennálló probléma, hogy a kistelepüléseken egyre romlik a gyógyszerhez való hozzájutás lehetősége. Nagyon sok kis gyógyszertár zárt be az elmúlt időszakban, akik nem tudták biztosítani a gyógyszerellátást azokon a településeken, ahol eddig egyedüli gyógyszertárként voltak jelen" – mondta az InfoRádióban Bidló Judit, egészségügyért felelős helyettes államtitkár.

Ezen gyógyszertárak egy része fiókgyógyszertár, ami azt jelenti, hogy tartozik hozzájuk egy felelős gyógyszertár, aki minden szakmai támogatást megad, hogy a kistelepüléseken napi néhány órában – nem is nyolc órában – biztosítsa a gyógyszerellátást a településen lévőknek.

Bidló Judit azt mondta, amikor megpróbálták feltérképezni a probléma okát, rögtön megnézték, milyen feltételei vannak egy gyógyszertár működésének. Az egyik legnagyobb probléma, hogy gyógyszerész folyamatos jelenlétét kell biztosítani a fiókgyógyszertárban még akkor is, ha az csak napi néhány órában üzemel. Eközben a tevékenységek jelentős része csak a gyógyszerek kiadására korlátozódik, illetve esetleg a vény nélküli gyógyszerek esetén bizonyos információval láthatják el a betegeket például a meghűlés, fejfájás kezelésére vonatkozóan.

Egyeztetések után megszületett az a javaslat, hogy

csak és kizárólag a fiókgyógyszertárakban megteremtsék annak lehetőségét, hogy működhessen a gyógyszertár úgy is, ha nincs ott állandóan gyógyszerész.

A javaslat szerint ehhez az anyagyógyszertár biztosítana távfelügyeletet, és a gyógyszerészt bármikor be lehetne vonni a konzultációba. Ha felmerül olyan kérdés, ami meghaladja az egyébként már évek óta nagy gyakorlattal rendelkező asszisztens kompetenciáját, akkor fel lehet hívni a gyógyszerészt, és lehet vele konzultálni hasonlóan, mint ahogy most nagyon sok beteg már telefonon konzultál a háziorvosával a gyógyszeres kezeléséről.

A tervezett jogszabályváltozást nem mindenki támogatja, ugyanis a Magyar Gyógyszerészi Kamara az InfoRádiónak azt nyilatkozta: gyógyszerész nélkül súlyosan sérülhet a betegbiztonság. Szerintük a szakasszisztenseknek jelenleg nincs is meg a hatáskörük az összes szakmai feladat ellátására.

"Alapvetően az elsődleges cél az volt, hogy megmaradjanak azok a gyógyszertárak, amelyek bezárást most fontolgatják, és továbbra is biztosítani tudjuk a lakosságnak a lakóhelyhez közeli gyógyszerellátást.

Nyilvánvalóan az a célunk, hogy a lehető legtöbb helyen legyen gyógyszerész, és ennek érdekében beleteszünk a jogszabályba olyan feltételeket, amelyek arra ösztönzik a gyógyszertárakat, hogy amennyiben lehetséges, akkor biztosítsák a gyógyszerész jelenlétét a fiókgyógyszertárban" – jelentette ki Bidló Judit.

Mint mondta, amikor ezt már nem tudják semmilyen szinten megoldani, akkor lennie kell lehetőségnek, hogy a felírt gyógyszereket a beteg a saját lakóhelyén is kiválthassa. Ha gyógyszerészi gondozást igényelne a beteg, vagy részletesebb konzultációra szeretne menni – ami a tapasztalatok szerint az esetek kisebb részében történik meg – erre lesz lehetősége akár telefonon, vagy bemenve a közeli városba az anyagyógyszertárban tanácsot kérni.

Jelenleg még a véleményeket dolgozzák fel a rendeletről, és ezután születik döntés a pontos bevezetés üteméről.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Sayfo Omar: Afrikában nő a migrációs kedv, Európa zárja a határait

Sayfo Omar: Afrikában nő a migrációs kedv, Európa zárja a határait

Az Arab Barométer legújabb felmérése szerint az észak-afrikai országok fiatal népességének 50-70 százaléka a kivándorlást tervezi – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a Migrációkutató Intézet kutatási vezetője. Sayfo Omar szerint az illegális migráció elsődleges kiváltó oka ma már nem a háború, hanem a szegénység és a klímaváltozás.

Magyarics Tamás az elnökjelölti vitáról: Trump szokatlanul visszafogott volt, Harris végre megmutathatta magát

A mostani vita nem dönti el a Kamala Harris és Donald Trump közötti versenyt, bár az első kommentárok szerint a jelenlegi alelnök jobban szerepelt, mint riválisa – mondta az InfoRádióban az Eötvös Loránd Tudományegyetem emeritus professzora, aki szerint, ha lesz újabb vita, akkor ott majd kiegyensúlyozottabb lehet a műsorvezetés. A külpolitikai szakértő szerint Kamala Harrisnek nem volt vesztenivalója, és jól élt a lehetőséggel.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.11. szerda, 18:00
Bartal Tamás
a Magyar Közút Nonprofit Zrt igazgatósági elnöke, az Építési és Közlekedési Minisztérium helyettes államtitkára
Vasúti utópiát épít ki az EU, lefő a kávé az autópályáknak

Vasúti utópiát épít ki az EU, lefő a kávé az autópályáknak

Ha megvalósul Mario Draghi versenyképességi csomagja, teljesen átalakulhat az Európai Unió közlekedése, amelyben a gyorsított és nagy sebességű vasutak az egész kontinenst behálóznak, kihívót támasztva a légi közlekedésnek és jelentősen hatékonyabbá téve a teherszállítást. Az uniós reformterv a fejlesztések finanszírozását is átalakítaná, hogy akár 10 óra eljussunk Párizsból Varsóba. Mindez nemcsak az emberek kényelmén javítana, hanem hatalmas növekedési potenciállal kecsegteti az EU megfáradt gazdaságát.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×