"A napijegyek adatait vizsgálva megállapítottuk, hogy a drágulás tavalyhoz képest 13 és 80 százalék közötti" – mondta Erdélyi Dóra, de ezek csak iránymutatónak tekinthetők, mivel ahogy közeledik egy-egy fesztivál időpontja, úgy nő a még megmaradt jegyek ára is.
Az étel- és italárakat is vizsgálták az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány munkatársai, és ezeknél is nagyon jelentős áremelkedést tapasztaltak. A koronavírus-járvány miatt az árakat 2019-hez hasonlították, és az derült ki, hogy például a sör az idén már a duplájába kerül.
Két éve 750 forint volt egy korsó, míg tavaly 1290 forintot kell fizetni érte legalább. De hasonlóan nagy a többi ital és az étel áremelkedése is – közölte Erdélyi Dóra.
A senior elemző az drágulás okai között a jelentős inflációt említette és azt, hogy a koronavírus-járvány miatt sokan elhagyták a vendéglátást, így a büfék komoly munkaerőhiánnyal küszködnek. Ezen pedig csak úgy tudnak úrrá lenni, ha az alkalmazottaknak többet fizetnek, viszont ez az árakban is megjelenik – hangsúlyozta.
A kutatás kiterjedt a fesztiválok gazdasági hatásainak vizsgálatára is. Idézve egy 2020-as kutatás eredményeit elmondta, nyolc legnagyobb hazai rendezvény 1,6 milliárd forinttal növelte az ország GDP-jét, miközben 400-450 embernek adott munkát. Az adóbevételekhez pedig több mint egymilliárd forinttal járultak hozzá a rendezvények.
Erdélyi Dóra arról is beszámolt, hogy összehasonlították a hazai és a legnagyobb európai fesztiválok bérletárait. A 2022-es gyűjtés eredménye az lett, hogy a Sziget Fesztiválra a legdrágább volt tavaly bérletet vásárolni (Glastonbury Fesztivál hasonló árban volt 2020-ban), de az eredmény némileg csalóka, mivel az összehasonlításban szereplő többi rendezvény csak 3-4 napos, a Sziget viszont hat napig tart. Ráadásul az óbudai rendezvényen a koncertek mellett sok más kulturális és művészeti programot is élvezhetnek a résztvevők. Így a Sziget Fesztivál bérletei ár-érték arányban sokkal kedvezőbbek, mint más hasonló rendezvényeké.
A napijegyek ára viszont már kifejezetten versenyképes a Szigeten, a sör pedig tavaly ezen a fesztiválon volt a legolcsóbb a többi nagy európai zenei rendezvénnyel összehasonlítva – hangsúlyozta a Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány senior elemzője.