Negyven évvel ezelőtt Ronald Reagan akkori amerikai elnök kezdeményezésére lett május 25-e az Eltűnt gyermekek világnapja. Arra a kisfiúra emlékezett ezzel, akinek ezen a napon veszett nyoma, és sosem került elő. Etan Patz volt az első eltűnt gyermek, akinek fényképe tejesdobozok oldalán jelent meg.
A magyarországi tapasztalatokat az Országos Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztályának vezetője osztotta meg az InfoRádió hallgatóival. "Az a tapasztalatunk, hogy 30 százalékuk 24 órán belül meglesz, a következő 30 százaléka egy héten belül, 35 százaléka egy hónapon belül. Marad 5 százalék, aki sajnos 90 napon túl sem lesz meg, őket tekintjük igazán eltűnt személyeknek. Évente több mint 2000-2200 ilyen eltűnés van, aminek az 5 százaléka nem lesz meg" – mondta Oláh-Paulon László.
Úgy véli,
gyermekek megtalálásához a legrövidebb út általában a családtagokon keresztül vezet, akik tudhatják az eltűnés okait.
Ezek lehetnek személyes jellegűek, ilyen például a "kitörési vágy", családi ok, iskolai probléma, magánéleti probléma. Ha ezek okát felderítettük, közelebb kerülhetünk ahhoz, hogy hol lehet. Az iskolai problémák, a magánéleti problémák gyermekkorban talán könnyebben megoldhatók.
Oláh-Paulon László szerint a hosszabb, legalább 90 napon át tartó eltűnés mögött sokszor egy válás utáni gyermek-elhelyezési vita áll, ahol az egyik szülő egy másik országba viszi gyermekét. Ez persze ugyanúgy bűncselekmény, de nem gyermekrablás, vagy emberkereskedelem. Az életellenes, vagy
a súlyos bűncselekmények miatt eltűnt fiatalok száma szinte elhanyagolható,
de egyetlen ügy is nagy társadalmi figyelmet válthat ki. "Minden eltűnt gyermekkel ugyanazzal az intenzitással kell dolgozni, a rendőrségnek meg kell találni, hisz lehet szexuális kizsákmányolás, munkacélú kizsákmányolás, bármilyen egyéb bűncselekmény" – tette hozzá Oláh-Paulon László, az ORFK Bűnmegelőzési Osztályának vezetője.
A rendőrség egyetlen eltűnt gyermek megtalálásáról sem mond le. Ezeket az ügyeket csak 90 év után zárják le, vagyis gyakorlatilag soha nem évülnek el.