Koltay András a 2023-2026-os időszakra vonatkozó, Szabadság és biztonság a digitalizáció világában című stratégiáról szólva emlékeztetett arra, hogy az új technológiák és a digitális jövő számos kockázatot hordoz a gyermekvédelem, a fogyasztóvédelem, de akár már a fizikai biztonság terén is, ugyanakkor sok lehetőséget is jelent.
Az NMHH-nak az online óriásplatformok világában is hatékonyan kell védelmeznie a véleményszabadságot, a nyilvánosság sokszínűségét és a gyermekek biztonságát, mindezeket a nemzeti érdek szempontjából is vizsgálva – hangsúlyozta.
Koltay András hozzáfűzte ugyanakkor: a hagyományos hatósági eszköztár egyre kevésbé alkalmas a problémák kezelésére, az NMHH ezért nem csupán hatóságként kíván működni, hanem együttműködést ajánl a hírközlési és médiapiac minden szereplője számára - mondta el.
Társszabályozásokra és az önszabályozás támogatására van szükség - közölte az NMHH elnöke, hozzátéve: az együttműködéseket a digitális szolgáltatásokról szóló, nemrég megjelent európai uniós rendelet is immár kötelezően előírja.
Az NMHH tevékenységéről szólva elmondta: a hírközlés, a média, az űrtávközlés és a posta felügyelete egyaránt feladatuk.
A hírközlési piacon a nemzeti versenyképesség biztosítása és a magyar fogyasztók érdekeinek védelme egyaránt megjelenik az NMHH új stratégiájában
- emelte ki.
Nem ért a végéhez a médiaszolgáltatások szabályozásának életciklusa sem, ezen a területen az Európai Unió (EU) is új rendeleten dolgozik - mondta el az NMHH elnöke, aki részben még szabályozatlan területként szólt az űrtávközlésről.
Koltay András hangsúlyozta, hogy
az új uniós rendelet sem engedi az online platformok és a mesterséges intelligencia szabályozásának halasztását. "A következő években ez fogja rendezni az életünket"
- fogalmazott.
Mint elmondta, az NMHH - a hatósági feladatai ellátása mellett - a teljes társadalmi környezetet vizsgálva egyfajta tudásközponttá kíván válni, amelyhez bárki fordulhat.
Koltay András a legfontosabb feladatok között említette a gyermekvédelmet. Megújul például az NMHH Bűvösvölgy Médiaértés-oktató Központja, de a hatóság a fizikai tevékenység mellett jelentős online jelenlétet is szeretne elérni, a gyerekeket, a szülőket és a tanárokat egyaránt célozva.
Az NMHH felvette a kapcsolatot az összes médiapiaci és hírközlési szakmai szervezettel, az eddiginél nagyobb volumenű, illetve új tudományos együttműködéseket indít az egyetemekkel, aktívan részt vesz továbbá a nemzetközi szervezetek munkájában is - közölte a hatóság elnöke.
Mindez egy nagyobb szellemi és fizikai építkezés része, rövidesen átadják például az NMHH új mérőkomplexumát és irodaházat - mondta Koltay András.
Koltay András az InfoRádió szerdán az este 6 órakor kezdődő Aréna című műsorának vendége lesz.
További megszólalók
A tudatos médiafogyasztás jelentőségét és a gyerekek erre való felkészítését hangsúlyozták a szakértők a Biztonság az interneten - gyermek- és családvédelem című panelbeszélgetésen a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) évnyitó konferenciáján.
Rab Árpád jövőkutató, az NMHH elnöki tanácsadója kijelentette, felelőtlennek tartja azokat a szülőket, akik "annyival elhárítják a dolgot, hogy én úgysem értek hozzá", mert meg lehet tanulni a szűrőprogramok használatát, és le is lehet ülni a gyerekekkel játszani a számítógépen.
A szülőknek mintát kell mutatniuk, hogy nem az eszköz használja az embert, hanem az ember használja az eszközt valamire - tette hozzá. Rab Árpád szerint
a technológia önmagában nem rossz, szükség is van rá, de növelni kell a tudatosságot.
A médiatudatosság növelésének kérdésében egyébként trendforduló látszik, mert míg korábban inkább az állam és az oktatás feladatának tartották ezt, mostanra egyre többen a szülők felelősségét emelik ki - mondta a tanácsadó.
Hozzátette, a hatóságok feladata megmutatni azt, milyen kockázatokkal járnak a különböző tevékenységek az interneten, ezzel pedig a szülő kezébe adni a felelősségteljes döntés lehetőségét.
Aczél Petra, az NMHH kutatásvezetője úgy fogalmazott, a családok tekintetében a média olyan mint egy "otthon, amelynek a kulcsa azonban nem a családtagoknál van". A családoknak fel kell ismerniük azt is, hogy az internetezés már egyfajta "életmód".
Az emberek átlagosan három órát töltenek naponta a világhálóan, de ez nem fókuszált, hanem megosztott figyelem. Ha egyszerre két dologra figyelek, akkor 40 százalékkal csökken a figyelem - hívta fel rá a figyelmet a kutatásvezető.
Védeni kell a gyereket a káros tartalmaktól, és meg kell tanítani nekik, hogyan ismerjék fel, mi igaz és mi hamis - mondta.
Aczél Petra arról is beszélt, a mai szülői nemzedéket nem készítették fel arra, hogy tudatos médiafogyasztást tanítson a gyerekeknek, és sokszor a szülők maguk sem tudatos médiafogyasztók.
Csalár Dorina, az NMHH jogi munkatársa azt mondta, a jogsértő és kiskorúakra káros tartalmakról érkező bejelentéseket fogadó Internet Hotline jogsegélyszolgálat munkatársaként úgy látja, van mitől megvédeni a gyerekeket az interneten. A legtöbb bejelentés a káros tartalmakról egyébként a szülőktől érkezik - jegyezte meg.
Csalár Dorina bemutatta a hatóság új kampányát is, amely a videojátékokat játszó gyerekek szüleinek segít, hogy jobban értsék ezt a világot. A szülők ne az előítéletek mentén, hanem átfogó kép ismeretében tudják támogatni gyermekeiket, kihasználva a játék nyújtotta lehetőségeket - mondta.