eur:
410.96
usd:
392.54
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: Pixabay

Több helyen elfogyott a hatósági áras tej, de nem lesz hiánycikk

A Tej Terméktanács ügyvezetője szerint csak átmeneti logisztikai problémáról van szó.

Budapestről, Békéscsabáról és Baranya megyéből is azt jelentették, hiánycikké vált a hatósági áras, 2,8 százalékos tej. Harc Zoltán, a Tej Terméktanács ügyvezetője az InfoRádiónak elmondta: tudnak a problémáról.

"Ezek pillanatnyi termékhiányok vagy logisztikai problémák lehetnek, hiszen ha megnézem a négy magyarországi UHT tejgyártó belföldi eladásait, akkor azt látjuk, hogy nagyon nagy mennyiségű hatósági áras tejet adtak el belföldön. A hatósági árakról szóló jogszabály azt rögzíti, hogy azonos mennyiségű tejet kell a polcokon elhelyezni, mint egy évvel korábban" – mondta.

A Tej Terméktanács ügyvezetője konkrét számokkal is alátámasztotta a hatósági tej iránt való kereslet növekedését. A 36. hét belföldi értékesítésében a 2,8 százalékos tartós tej az előző évhez képest 213 százalékon áll, a 35. héten 187 százalékon, a 34. héten 220 százalékon.

"Ez azt jelenti, hogy

a feldolgozói oldalról több mint kétszer annyit értékesítettünk a kiskereskedelem felé, mint egy évvel korábban"

– mondta, és hozzátette: még ezek után is vannak átmeneti készlethiányok, de tejhiánytól nem tart.

Szerinte tejegyenértékben számolva önellátók lennénk, de mivel a külkereskedelem működik, bonyolultabb a kép. Az ágazat működik, a nyerstej-termelés folyik, a feldolgozók pedig a számok alapján képesek a hatósági áras tejből kétszer annyit előállítani és értékesíteni, mint az előző évben. Összességében tejből az előző évhez képest 6-8 százalékkal több fogy az országban.

A hatósági áras tejkategória "kannibalizálja" a többi fogyasztói tejkategóriák eladásait – tette hozzá Harc Zoltán. "Ezek a hatósági áras tejek kétszáz forintnál kezdődnek a polcon, ez a legolcsóbb kategória. Közben az egyéb kategóriákban 300-400 forintos árakat is látunk, tehát

az ár miatt eltolódott a piac ebbe az irányba"

– mondta.

A Tej Terméktanács ügyvezetője szerint a takarmány- és energiaköltségek növekedése miatt zsugorodik a magyar állatállomány. Emellett nem tudni még, milyen hatása lesz az aszálynak az állomány változására, de minden bizonnyal lesz visszaesés a termelésben. Ilyenkor felgyorsul a selejtezés, és a tehenenkénti tejhozam folyamatosan fejlődik. Megjegyezte: ebből kétségtelenül állomány- és telepszámcsökkenés lesz. Nagy kérdés, hogy a hatékonyság növekedése mennyiben tudja ezt ellensúlyozni, de vélhetően száz százalékban nem. Harc Zoltán ennek ellenére sem tart tejhiánytól.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a kőolaj-előállításban érdekeltek, a távközlési szektor cégei, a feldolgozóipari gyártók (bioetanol, keményítő, napraforgóolaj), valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×