eur:
410.9
usd:
392.21
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: pixabay

Küszöbön a magyar recesszió

Az erős évkezdet után jelentősen lassulhat a hazai GDP növekedése. Szerdán teszi közzé második negyedéves jelenését a KSH.

A vg.hu szerint eljöhetett a fordulat a magyar gazdaságban: a második negyedévben jókorát fékezhetett a GDP-bővülése az erős évkezdet után. Már az lenne meglepetés, ha következő hónapokban nem csúszna recesszióba a kibocsátás – írja a portál.

Az online gazdasági újság úgy látja, annak ellenére, hogy mind a felhasználási, mind a termelési oldalról megvolt a növekedés támasza, a kilátások kifejezetten borúsak, emiatt

egyre nagyobb a valószínűsége, hogy az év második felére beköszönt a technikai recesszió,

vagyis amikor két egymást követő negyedévben is visszaesik a gazdaság teljesítménye. Bár egyelőre még nem tartunk itt – vélekednek a lap által megkérdezett szakértők.

A mezőgazdaság az aszály miatt zuhant be és az ipari termelés is csökkent. Ellenben a turizmus és a vendéglátás jelentősen növekedett, ami összességében javított a gazdaság helyzetén – idézi a portál Suppan Gergelyt, a Magyar Bankholding vezető elemzőjét. A szakember arról is beszélt, hogy a fogyasztás növekedése részben a bázishatások, részben a transzferek kifutó hatásai, részben az emelkedő infláció miatt lassulhatott, ami vélhetően a következő negyedévekben is folytatódik. Ugyanakkor

nagy kérdés, hogy a rezsicsökkentés részleges kivezetése mekkorát fékez a fogyasztáson az év végéig.

Nagy János, az Erste Bank vezető elemzője pedig úgy vélekedett, hogy a KSH szerdai jelentésében 6 százalék alatt negatív, 6,3 felett pedig pozitív meglepetés lenne a GDP-adat.

Virovácz Péter az ING Bank szakértője szerint a meglehetősen erős évkezdet és az esetleges stagnálásnál kedvezőbb második negyedév mellett már szinte biztosan meglenne az idei évre a 4-5 százalékos gazdasági növekedés. Még akkor is, ha ez év második felében már technikai recesszióba süllyedne a magyar gazdaság. Ő azonban úgy látja, hogy

a jövő évi gazdasági növekedést még nagyobb bizonytalanságok övezik, mint az ideit.

A szakértő szerint, tekintettel az emelkedő kamatkörnyezetre, a költségvetési kiigazításra és a vélhetően negatív áthúzódó hatásra, 2023-ban alapesetben is csupán 1-2 százalékos gazdasági növekedéssel számolunk.

A már idézett Nagy János szerint a recesszió mégis elkerülhető lehet, ugyanis "a csillagok kedvező együttállása esetén a nettó export újra a növekedés motorjává válhat az új exportkapacitások kiépülésével” – zárja elemzését a lap.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×