A nyári időszakban a kisebb balesetek száma jellemzően megnő, ezért jó, ha a nyaralás során van nálunk sebfertőtlenítő, ragtapasz, sebösszehúzó tapasz, öntapadós kötszerek, steril gézlap, valamint égési sérülések ellátására ajánlott készítmények – mondta el érdeklődésünkre a Doktor24 gyermekgyógyászatának orvosigazgatója
A napégés, napszúrás esetesére jó, ha van nálunk lázcsillapító, mindamellett, hogy az ilyen készítmények jellemzően fádjalomcsillapítással is bírnak – tette hozzá Kovács Tibor. A napszúrást gyakran kísérő hányás okozta – de általában is a magasabb külső hőmérséklet miatt kialakuló – folyadékveszteségre pedig a recept nélkül kapható rehidratáló oldatokat ajánlja.
A légúti betegségek miatt nem árt gondoskodni orrcseppről, orrspray-ről, esetleg valamilyen köptető vagy köhögéscsillapító készítményről. A kisgyerekek miatt fontos, ha az úti csomagban van orrszívó, míg a nagyobbak miatt – meghűléses panaszok esetére – (szintén) recept nélkül kapható gyulladáscsökkentő granulátum.
Az orvosigazgató megjegyezte, érdemes gyomor-bélrendszeri fertőzésekre, kötőhártya-gyulladásra, bőrfertőzésekre és hallójárat-gyulladása is felkészülni, amikor a nyaralásra összeállítjuk a gyógyszercsomagot. Gyerekek körében gyakorta előfordul a nyári időszakban a húgyúti- , akár a nemi szervek lokális fertőzése, de ezek a jól ismert, barna színű fertőtlenítő oldattal jól kezelhetők; akár ülőfürdőkhöz is hozzá lehet tenni – jegyezte meg a szakértő. Nem árt továbbá, ha van nálunk valamilyen antihisztamin tartalmú gyógyszer vagy gélkém, ami viszketéscsillapító hatással bír.
Kovács Tibor hozzátette, hogy az utazás előtt egy héttel célszerű a gyerekeket kivenni a közösségből, és kiemelte azt is, hogy a beállított gyógyszeres kezeléshez használt szerek sem hiányozhatnak az utazáshoz összeállított gyógyszerek listájáról.