Németországban elindult a koronavírus-járvány új hulláma, ezért ismét javasolják a maszkviselést és a negyedik védőoltást. Olaszországban kötelezővé tették a maszkviselést a tömegközlekedésben, és a fertőzöttek száma Belgiumban is növekszik.
Az InfoRádiónak nyilatkozó víruskutató nem zárta ki, hogy a Covid ősszel Magyarországon is erőre kap, de Rusvai Miklós szerint már védettebbek vagyunk ellene, mint korábban bármikor.
"A koronavírus velünk marad és az alkalmat lesi, hogy mikor kezdhet újra terjedni, de nyáron igazi nagy hullámokra nem lehet számítani, ez továbbra is igaz, de hullámocskák lehetnek. Viszont vannak olyan országok, ahol ezeket sem akarják elviselni, és igyekeznek megakadályozni a vírus terjedését. Ezt látjuk most többek között Németországban és Olaszországban" – mondta a szakértő.
A megelőző intézkedéseket Rusvai Miklós nemzeti kompetenciának tartja, ezért nem kritizálja, ugyanakkor úgy gondolja, hogy túlreagálni sem kellene a koronavírust.
"Nem pestisről, koleráról vagy fekete himlőről van szó, bizonyos mértékig meg kell tanulnunk együtt élni ezzel a vírussal, és az immunrendszerüknek meg kell tanulni kezelni ezt a vírust" – vélekedett a víruskutató, és hozzátette, a járványhelyzet országonkénti kezelését majd hosszú évek távlatából lehet megítélni, hogy ki mennyire tudta kivédeni a kedvezőtlen egészségügyi és gazdasági hatásokat.
A víruskutató ősszel sem számít nagyobb magyarországi járványra, mert jobban hisz az átfertőzöttség immunizáló hatásában, noha az sem ad százszázalékos védettséget, de többet, mint a vakcina önmagában. Szerinte a magyar lakosság jelenleg védettebbnek tekinthető több más ország lakosságánál, mert nálunk többen átestek a fertőzésen úgy is, hogy erről vagy tudomásuk sem volt, vagy a hatóság nem szerzett róla tudomást, hiszen nem volt pozitív teszteredményük.
"Nálunk sokkal kisebb a felderítettsége a fertőzésen átesetteknek, ennek ellenére a lakosságot én védettebbnek gondolom" – mondta Rusvai Miklós, és hozzátette, a negyedik oltás őszi beadását elsősorban a veszélyeztetett csoportok tagjainak, vagyis a krónikus betegeknek és az időseknek javasolja.