Nélkülözhetetlen munkát végeznek, mégis napi szintű finanszírozási gondokkal küzdenek az otthoni szakápolást és hospice ellátást végző szolgáltatók. A több tízezer beteget ellátó, és a kórházakat jelentősen tehermentesítő szolgáltatóknál dolgozó, magasan képzett szakemberek vizitdíja 2017 óta változatlanul mindössze néhány ezer forint. A várólisták már most több hónaposak, de a szakemberek attól félnek, ha nem történik előrelépés, egyes településeken akár meg is szűnhet a szolgáltatás – írja a hvg.hu.
Itthon a betegek számára otthoni környezetet biztosító hospice, vagyis palliatív ellátás 1991 óta létezik, 2004 óta pedig a társadalombiztosítás is finanszírozza a – 2020-as adatok alapján – 96 betegellátó intézményt és otthoni ápolási szolgálatot.
Ez utóbbi fogalom két területet fed le:
- az otthoni szakápolást, amikor krónikus betegeknek saját környezetükben segítenek szakápolók, valamint
- az otthoni életvégi ellátást, azaz közismertebb nevén hospice-t
– rögzíti a cikk, majd megállapítja, hogy mivel öt éve változatlan a finanszírozása mindkét, több tízezer beteget érintő területnek, helyenként megszűnéssel fenyegető nehézségekkel néznek szembe.
Az ellátás a mai napig vizitdíj alapú, ez az otthoni szakápolás esetében 3000-3700, otthoni hospice esetén 4400 forint.
A Magyar Hospice-Palliatív Egyesület szerint otthoni hospice-ban 1500-1600, a szakápolásban 3000-3500 kolléga dolgozhat, de sokan mellékállásban végzik a szolgáltatást, és átfedések is vannak köztük, így a számukat nehéz megbecsülni – írják.
A cikk ezután a hospice ellátásban dolgozókat szólaltat meg, részletezi a terület problémáit, bemutatja a finanszírozásában fellépő nehézségeket. Kiderül az is, mit válaszolt az Emmi felvetéseikre. Az egyik legfontosabb megállapítás, hogy a szolgáltatók szerint a jelenlegi alapdíjat legalább több mint a duplájára, 10 ezer forintra kellene emelni, és inflációkövető finanszírozásra van szükség.
Zárásként ezt mondja az egyik megszólaló: „Nem tudjuk, meddig bírjuk.”