eur:
410.85
usd:
391.82
bux:
0
2024. november 22. péntek Cecília
Orosz katonai jármű a délkelet-ukrajnai Mariupol kikötőjében, az önhatalmúlag kikiáltott Donyecki Népköztársaság területén 2022. április 29-én.
Nyitókép: MTI/AP

Hatalmas a szakadék Oroszország és Ukrajna hazai megítélésében pártállástól függően

De az Egyesült Államokat is nagyon máshova teszik a 0–100-as skálán a Fidesz-szavazói, mint az ellenzékiek.

Nagyban befolyásolja Oroszország, illetve Ukrajna és a háborús konfliktus felelőseinek megítélését a politikai pártpreferencia Magyarországon – ez az egyik legfontosabb megállapítása annak az ezerfős országos reprezentatív mintán végzett kutatásnak, amit a 444.hu megbízásából a Medián Közvélemény- és Piackutató Intézet készített április 26. és április 30. között.

A korábbi kutatások azt mutatták, hogy Oroszország hazai megítélése a 2010-es években egyre jobb lett, ám a 2018-as 44 pontról (100-as skálán a 0 a nagyon kedvezőtlen, a 100 pedig a nagyon kedvező) 32-re zuhant nyilvánvalóan a háború hatására. Kínáé is esett valamennyire, Németország és Nagy-Britannia érteke stagnált, viszont az Egyesült Államoké tíz ponttal lett kevesebb négy év alatt (54 után 44).

Ukrajnát négy éve nem mérték, most 33 pontot, vagyis gyakorlatilag annyit ért el, mint az ellene háborút indító Oroszország.

Pártpreferenciák tekintetében óriási a különbség Oroszország megítélésében. A Fidesz-szavazók körében

  • 2018-ban 59
  • az idén 43

pont áll Oroszország neve mellett, az ellenzékieknél (2018-ban a Jobbikot külön mérték, a szimpatizánsaik akkori eredményét nem számították ide)

  • a négy évvel ezelőtti 40-ről
  • 15-re zuhant.

Ukrajna vonatkozásában

  • a fideszesek körében 24 pontot,
  • az ellenzékieknél épp a dupláját

mérték.

Az Egyesült Államoknál Ukrajnáéhoz hasonló arányok jöttek ki:

  • A fideszeseknél 33,
  • az ellenzékiek körében 61

pont.

A vizsgálat egyik legérdekesebb megállapítása az, hogy a Fidesz-szimpatizánsoknál Oroszország megítélése a legfiatalabbaknál a legpozitívabb:

  • A 18 és 39 év közötti fideszesek 65 százaléka gondolja úgy, hogy jobb lenne Moszkva felé orientálódni. Ugyanennek a korcsoportnak alig 25 százaléka tartana ezzel szemben kívánatosnak egy amerikai irányt.
  • 40 és 59 év között 54 százalékuk gondolja, hogy Oroszországgal kéne szorosabb kapcsolatra törekedni,
  • 60 felett 50 százalékuk.

További adatok a 444.hu cikkében.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×