A koronavírus 2020. februári hazai megjelenése óta – a 2020. június közepe és november eleje közötti hónapokat leszámítva – folyamatosan járványügyi veszélyhelyzet van érvényben hazánkban, és ennek az is része volt, hogy a lejáró okmányok érvényességét meghosszabbították a járványügyi intézkedések végét követő 120 nappal. Ez az intézkedés jelenleg június 1-jéig van érvényben.
Fontos tudni, hogy a személyazonosító okmányok, így a személyi mellett a vezetői engedély és az útlevél érvényessége 2022. június 30. után nem hosszabbodik meg, ha azok május 31-ig lejártak.
Mindez ráadásul csak belföldön érvényes, még az EU-n belül sem lehet más országba utazni lejárt, de itthon a veszélyhelyzet miatt érvényben lévő okmányokkal.
Úgy tűnik, mostanság ébrendek a lejárt okmányok tulajdonosai, ugyanis tapasztalatok szerint például magánútlevél készítésére a fővárosban július közepénél, Gödöllőn július elejénél, Székesfehérváron június elejénél előbbi időpontot nemigen találni a kormányablakok időpontfoglalójában. A probléma elsősorban a fővárost és Pest megyét érinti, a vidéki városokban valamivel jobb a helyzet.
A G7 a helyzettel kapcsolatban saját számításai alapján azt írta, hogy a következő hónapokban 350 ezer embernek kell lecserélnie a személyazonosító okmányait. Értékelésük szerint ez annyira sok igénylés, hogy legalább másfélszer annyi okmányt kellene kiállítani ebben a félévben, mint az elmúlt években.
A Belügyminisztérium jelentései alapján a portál szerint
a személyi igazolvány, de különösen a vezetői engedély esetében jelentős volt a visszaesés, és nem is igazán pótolták a lejárt okmányokat az emberek.
A 2021-es évre csak a személyi igazolványoknál töltötték fel a második félévre vonatkozó adatokat, ezeknél látható, hogy elkezdték az emberek a lejárt okmányaik cseréjét. Az útlevelek iránt jelentősen visszaesett az érdeklődés, ami érthető a nemzetközi, különösen EU-n kívüli utazási kedv jelentős csökkenése miatt.