Még mindig nem tudni, hogy pontosan mi okozta a Városligeti-tóban történt halpusztulást, de az már látszik, hogy vannak olyan állatok, amelyek túlélték a katasztrófát – tudtuk meg Weiperth Andrástól, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) Akvakultúra és Környezetbiztonsági Intézet Természetesvízi Halökológiai Tanszékének kutatójától, aki maga is részt vesz a tó vizsgálatában.
Bő egy hete az Infostart is hírül adta, hogy mérgezés miatt kipusztultak a halak a Városligeti-tóból, ahová átmenetileg a margitszigeti díszhalakat is telepítették, míg a japánkert medreit tisztítják.
"Várjuk az egyes laboroknak az eredményeit arról, hogy mit sikerült, illetve mit nem sikerült kimutatni. Számos teóriát végigforgattunk magunkban, azt látjuk, hogy
- számos nagyobb testű hal és díszhal túlélte a pusztulást, ugyanakkor
- új információ, hogy az egzotikus, melegtűrő csigaállomány teljes egészében elpusztult.
- A három, egzotikusként tartott, úgymond inváziós tízlábú rákból két faj állománya is szinte teljesen eltűnt.
Azt vizsgáljuk, hogy egyáltalán hogyan tud ez a víz valamilyen szinten helyreállni" - sorolta.
A havária bekövetkeztével megszűnt a Széchenyi-fürdő felől a vízpótlás, ennek megfelelően a gravitációs elszivárgás is szinte minimális; a belső víz, ami bennragadt a betonmedencében, annak a folyamatos keringetése zajlik a területen.
Javaslata szerint
mivel 2018-ban volt utoljára kotorva a tó, és nagyon nagy mennyiségben van a mederben haltetem, le kellene engedni a tómederben lévő vizet, és a még benne lévő halállományt kimenteni,
a 2018 májusában cserélt iszapot ártalmatlanítani, a helyszínt fertőtleníteni.
"Esztétikai szempontból is van értéke a víztestnek, a legnagyobb nyári kánikulákban nagyon jól párásítja a Városligetet, speciális mikroklímát biztosítva."
Hogy későbbiekben milyen fajokat telepít be a fenntartó, erre is tudnának tanácsokat adni, de az elsődleges a jelenlegi állapot megszüntetése lenne, illetve a laboreredmények megismerése.