Jelenleg is zajlik a Velencei-tó vizének pótlása, a Pátkai-tározóból még eresztik a vizet a tóba – közölte az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) a hvg.hu kérdéseire. A vízpótlás azt követően vált szükségessé, hogy tavaly nyáron kritikusan leapadt a tó. A sekély vízben az oxigéntartalom is lecsökkent, ami halpusztulást okozott.
Az OVF víztározók segítségével igyekezett megoldani a problémát, de a Zámolyi- és Pátkai-tározók vízminősége az enyhébb őszi időjárásban többek között alga- és szervesanyag-tartalma miatt ezt nem tette lehetővé. Ezért előbb a Zámolyi-tározó vizét engedték át a Pátkai-tározóba, majd amint a víz hidegebb lett, és javultak a vízminőségi paraméterek, kezdték beleereszteni a tóba is, tavaly december 8-tól. Ennek – és az időközben a környéken lehullott 30 milliméternyi csapadéknak is – köszönhetően a tó szintje az agárdi mércénél a legutóbbi, szerda reggeli mérés szerint 99 centiméteres volt.
A vízügy szerint a tározók leeresztése 13 centiméterrel emelte a vízszintet, amely a vízpótlás kezdetén 83 centiméteren állt. A mostani méter körüli érték azonban még mindig elmarad a tó alsó szabályozási vízszintjétől, ami 130 centiméteres lenne a téli időszakban.
Az OVF jelezte, hogy az átlagosnál szárazabb február után március-áprilisban átlagos csapadékmennyiségre van kilátás, vagyis várhatóan tovább fog emelkedni a vízszint, de a jelenlegi alacsony vízállás nem okoz visszafordíthatatlan károkat a tó élővilágában.