Politikai döntésnek, a gyermekvédelmi törvény miatti újabb politikai nyomásgyakorlásnak tartja az igazságügyi miniszter az Európai Unió Bírósága által ismertetett döntést.
Varga Judit a Kormányinfón úgy fogalmazott: a döntés nem érte a kormányt meglepetésként, mivel a bíróság elnöke korábban már utalt arra, milyen tartalmú ítéletre számíthat Magyarország. Szerinte a gyermekvédelmi vitában az uniós bíróság is politikai szereplővé lépett elő.
A miniszter emlékeztetett arra, hogy nagy, nyílt nemzetközi vita folyik a jogszabályról, és a magyar kormány úgy döntött, ezt a kérdést elviszi egészen a népszavazásig, hogy döntsenek a magyar emberek. "A magyar emberek döntését még Brüsszelnek, a brüsszeli bürokráciának is tiszteletben kell tartania, el kell majd fogadnia" - fogalmazott.
Varga Judit elmondta, hogy hosszú ideje folytatnak különböző egyeztetéseket, vitákat Brüsszellel számtalan témában. Ez azonban "egy nagyon erős téma", ez az újdonság, ami miatt most ez a hihetetlen támadás zajlik az ország ellen - vélekedett.
Mint mondta, külön levelet kaptak Brüsszeltől, hogy Magyarország változtassa meg az egyébként nemzeti hatáskörbe tartozó család- és gyermekvédelmi törvényeket. Jelezte, kötelezettségszegési eljárás is zajlik Magyarország ellen.
Varga Judit felidézte, hogy négy éve is hasonló helyzet volt a migrációval kapcsolatban, akkor is népszavazás, majd országgyűlési választás zárta le végleg a vitát, és most így lesz.
„A gyerekeket meg kell védeni mindenféle szexuális propagandától. A gyermekek védelme a probléma, nem a jogállamiság”
– jelentette ki a miniszter.
A Kormányinfón Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter is beszélt a témáról. Azt mondta, növekedett a népszavazás tétje a döntés után, az lehet majd a jogorvoslat. Mindenkit óv attól, hogy túlértékelje a mostani döntést.
A kancelláriaminiszter szerint az Európai Bizottsággal az utolsó részletig megállapodtak a helyreállítási alapról, majd ezt követően a gyerekvédelmi törvény elfogadása és az "európai hisztéria" miatt ettől visszaléptek. A gyermekvédelmi törvény az oka, hogy Brüsszelben a megállapodást nem írták alá.
A perköltség kifizetése nemzetgazdasági szinten egészen minimális – tette hozzá Gulyás Gergely.