A főpolgármester úgy fogalmazott: Budapest hídfőállás, sziget egy olyan közegben, ahol a hatalom ismét teljes központosítására törekszik, és politikai sikerét a valósághajlítás mellett frusztrációra, félelemre, az önzésre és a bezárkózásra akarja alapozni.
"Ám Budapest megvédi magát az önös hatalmi érdekekkel szemben és
a hegemóniára törő hatalomnak nincs esélye maga alá gyűrni a várost"
– tette hozzá.
Karácsony Gergely azt mondta: régen úgy védték meg a városokat, hogy falakat építettek köréjük. "Ma viszont úgy védjük meg a várost, hogy lebontjuk a falakat, amit a gyűlöletből, hazugságból és a kevesek kiváltsága érdekében emelnek a szabadság, az igazság és a többség útjába" – közölte.
Hangsúlyozta, a város vezetése nem enged abból, hogy Budapest zöld, élhető, szolidáris és biztonságos hely legyen. Akkor sem adja fel ezeket a célokat a város, ha most minden korábbinál nehezebb anyagi körülmények között kell megvalósítania.
Ugyanis minden támadásnak ellenáll a szabadság és a város szeretete, ami minden különbözőségük ellenére összeköti a lakóit – fűzte hozzá.
Budapest ebben a helyzetben is halad előre – folytatta a főpolgármester kiemelve, ennek a haladásnak a letéteményesei azok, akik teljesítményükkel hozzájárulnak a haladáshoz, világlátott tervezők, bátor művészek, elszánt újítók, jó ügyeket felkaroló vállalkozók és az egyszerű becsületes munkás emberek is.
Közölte: olyanok kezében van a holnap kulcsa, akik ma gyakran ellenszélben tudnak maradandót alkotni, akik friss gondolatokat tudnak mondani, így sokat tesznek Budapestért.
Nekik fejezi ki a főváros napja alkalmából a háláját a város, mert munkájuk, szakértelmük és lelkesedésük pajzsot emel minden ártó szándékkal szemben – mondta ünnepi beszédében Karácsony Gergely.
A főváros díszpolgári címet adományozott
- Adamis Anna dalszövegírónak, költőnek,
- Bíróné Keleti Ágnes ötszörös olimpiai bajnok tornásznak,
- Bodrogi Gyula Kossuth-díjas színművésznek,
- Iványi Gábor lelkésznek, a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség elnökének és
- Novák Ferenc Kossuth-díjas koreográfusnak.
Posztumusz díszpolgári címet adományoztak
- Ráday Mihály Kossuth-díjas operatőrnek,
- Perczel Anna építésznek és
- Tandori Dezső Kossuth-díjas költőnek.
Pro Urbe Budapest díjat kapott
- Hernádi Judit és
- Máté Gábor színművész,
- Pintér Béla író, rendező,
- Kirschner Péter, a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület elnöke,
- a FÉSZEK Művészklub, valamint
- "Beke" Farkas Nándor, a 100 Tagú Cigányzenekar elnök-menedzsere.
Ezen kívül az ünnepi ülésen még Budapest Díjat, Zalabai Gábor-díjat, Dr. Barna Sándor-emlékérmet, Papp László Budapest Sportdíjat és a Főváros Szolgálatáért Díjat adtak át a kitüntetetteknek.