Infostart.hu
eur:
362.51
usd:
310.46
bux:
0
2026. augusztus 22. szombat Menyhért, Mirjam
Nyitókép: Pixabay

Most érte el az áremelkedés a kertészeteket

Mélyebben a zsebébe kell nyúlniuk azoknak, akik valamilyen fával, cserjével szeretnék beültetni kertjüket, vagy otthonuk belső terét tennék komfortosabbá egy-egy dísznövénnyel.

A dísznövényneveléssel foglakozó vállalkozások költségei pedig alaposan megugrottak az elmúlt hetekben. Orlóci László, a Magyar Díszkertészek Szakmaközi Szervezetének elnöke arról beszélt a Magyar Nemzetnek, hogy nem lehet megúszni az áremelést. A kőolaj világpiaci ára miatt a hajtatáshoz szükséges fólia ára szinte azonnal az egekbe szökött, a vállalkozások által felhasznált energia és szállítás mellett pedig egyéb költségek is nagyot nőttek.

Azt nem tudják, hogy az általános infláció mellett meg fogják-e tudni fizetni a növények magasabb árát a fogyasztók, egyelőre azonban nincs okuk panaszra.

A covid-járvány miatti korlátozások alatti forgalom akkorára duzzadt, hogy

akadtak olyan termékkategóriák, amelyekből hiány alakult ki a piacon.

Orlóci László szerint míg a tavalyi megemelkedett kereslet hatására a kertészetek idén a szokásosnál jóval több egynyári növényt termeltek, a faiskolai árukból szűkösnek bizonyult a kínálat.

A faiskolák nem voltak felkészülve a fokozott érdeklődésre. Ugyanakkor ez nem hazai sajátosság, a nyugat-európai piacon is hiány van ezekből a termékekből – fogalmazott a szakmaközi szervezet elnöke. A pandémia miatti korlátozások feloldásával egy időben egyébként a dísznövénykertészetek forgalma is csökkent, ősszel már az elmúlt években megszokott szintre tért vissza.

Címlapról ajánljuk
Itt a parametrikus biztosítás a hőség miatt

Itt a parametrikus biztosítás a hőség miatt

Európában egyre nagyobb gazdasági veszteségeket okoz a hőség – a vállalatok jelentős része nem tudja biztosítás útján kompenzálni a károk egy részét. A tavalyi hőhullámok becslések szerint 43 milliárd euró értékű gazdasági tevékenységet tettek a nullával egyenlővé, a biztosítók ennek töredékét tudták kifizetni.
inforadio
ARÉNA
2026.08.24. hétfő, 18:00
Wagner Péter
az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány vezető elemzője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×