eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Hadházy Ákos független képviselő felszólal az ügyészség 2017. évi tevékenységéről szóló beszámoló vitájában az Országgyűlés plenáris ülésén 2018. december 13-án.
Nyitókép: MTI/Soós Lajos

Hadházy Ákos hiába kérte mentelmi jogának felfüggesztését

Nem adta ki az Országgyűlés Hadházy Ákos mentelmi jogát egy rágalmazási perben, pedig a független képviselő saját maga is erre kérte a törvényhozást. Az ügy további érdekessége, hogy a parlament szerint egy bíróság megsértette Hadházy Ákos jogait.

Hadházy Ákos idén február 26-án és március 12-én a Facebookon olyasmiket állított egy kalandpark általa Fidesz-közelinek tartott üzemeltetőjéről és egy ott bejegyzett szociális szervezetről, amiket az érintettek rosszindulatú hangulatkeltésnek minősítettek, ezért rágalmazás vétsége miatt az Egri Járásbírósághoz fordultak – mondta az Országgyűlés plenáris ülésén Hargitai János, a parlament mentelmi bizottságának KDNP-s elnöke.

Az iratokból azt állapították meg, hogy a bíróság Hadházy Ákos mentelmi jogát megsértette, ugyanis az eljáró bírósági titkár június 9-én egy személyes meghallgatást tartott, erre idézték a képviselőt. Noha Hadházy Ákos többször és nyomatékosan felhívta az eljáró bírói titkár figyelmét az országgyűlési képviselői jogállására, a bírósági titkár úgy ítélte meg, hogy az eljárás azon szakaszában még nem kell kikérni a képviselő mentelmi jogát – tette hozzá Hargitai János. A mentelmi bizottság azonban azt állapította meg, hogy a bírósági titkár jogértelmezése téves. „A Kúria is megállapítja, hogy a személyes meghallgatás egy olyan eljárási cselekmény egy országgyűlési képviselővel szemben a büntetőeljárásban, amit semmi szín alatt nem tehet meg úgy az eljáró bíróság, hogy előtte a mentelmi jogát ne kérte volna ki” – emlékeztetett a bizottsági elnök.

A mentelmi bizottság ennek alapján arra kérte az Országgyűlést, hogy az ne függessze fel Hadházy Ákos mentelmi jogát, ekkor azonban a független képviselő szót kért, és a következőket mondta, nem akar semmilyen mentelmi jog mögé elbújni, hozzátéve: „Önöknek is azt javasolom, hogy a legközelebb, amikor önökről valamilyen terhelő bizonyítékot nyilvánosságra hozok, akkor polgári pert indítsanak, ne pedig büntetőpert. Vagy pedig függesszék fel a mentelmi jogot”. Hadházy Ákos végezetül megismételte,

kéri, hogy a bizottság álláspontjával szemben, függesszék föl a mentelmi jogát.

Az Országgyűlés nem tett eleget a kérésnek, a parlament 116:19-es szavazataránnyal nem adta ki a független képviselő mentelmi jogát.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×