A Népszava birtokába került dokumentum szerint az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) irányítása alatt működtethetnék 2022-től a háziorvosi-alapellátási-ügyeleti rendszert.
A lapnak az OMSZ szóvivője, Győrfi Pál annyit erősített meg, hogy "országosan egységes ügyeleti és sürgősségi rendszer kialakításán dolgozunk".
Az új rendszer próbája Hajdú-Bihar megyében július elsejétől indulna, a lap úgy tudja, ha ez az első 30 napban sikeres lesz, úgy az OMSZ az új feladatokra megkezdi az orvosok és mentőtisztek toborzását.
A tervezet szerint a segélyhívások a mostani ügyeleti centrumok helyett a mentőszolgálat központi számára futnának be, itt a diszpécser egy alapos kikérdezés után döntene a beteg további ellátási lehetőségeiről:
- az azonnali segítségre szorulókért mentőt küldhet
- egy ügyeleti pontra adhat időpontot a járóképesnek.
A lényeg, hogy
a korábbinál kevesebb helyen működne orvosi ügyelet, és ott is, ahol megmarad, a jelenlegi három fős stábok helyett egyetlen mentőtiszt, vagy kiterjesztett hatáskörű ápoló fogadná az ellátásra szorulót.
A dokumentum szerint járásonként egyetlen orvos biztosítaná az ügyeleti ellátást egy helyi központból.
A járási ügyeleti központokban – köztük lenne olyan hely, ami egyben mentőállomás is – kétágyas fektetőkkel, apró sürgősségi központokat hoznának létre, ahol a betegeket hat órán keresztül megfigyelhetnék, laborparamétereket mérhetnének. Aki közben jobban lesz, az hazamehet, aki meg nem, azt továbbszállítják a megyei sürgősségi ellátóhelyre.
A mentőautók a járási központból indulnának és érkeznének vissza. Ezeket a főként orvos nélküli mentőegységeket felszerelnék a telemedicinához szükséges eszközökkel, s ezeket használva vizsgálhatnák a betegeket a mentőtisztek s továbbítanák az adatokat a központban lévő orvosnak, akivel kötelezően konzultálniuk is kellene.
A tervezetben szerepel az is, hogy a háziorvosokat is bevonnák az ellátásba, ők este 22 óráig látnák el egyes helyeken a készenléti feladatokat.
A lapnak nyilatkozó
Békássy Szabolcs, a háziorvosok kollegiális vezetője nem ismer olyan szakmai koncepciót, amely a háziorvosokat az ügyeletekben való részvételre kötelezné,
szerinte az ügyeleti ellátásban való részvételt kizárólag a háziorvos és a helyhatóságok feladatellátási szerződése szabályozhatja. Viszont tudja, az ügyleti ellátás racionalizálása megkerülhetetlen, de nem a háziorvosok kötelező részvételével, hiszen az alapellátás megerősítése éppen most zajlik, többek között azzal, hogy az egyes körzetek praxisközösségekbe szerveződnek, plusz prevenciós rendelést vállalnak és többletfeladatokkal lesznek felruházva.
A lapnak nyilatkozó szakértő szerint valószínűleg a betegek egy részének távolabbra kell utazniuk majd ellátásért.
Az InfoRádió Aréna című műsorában Schmidt Jenő, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke is arról beszélt, hogy meg kell változtatni az orvosügyeleti rendszert, mart nagyon nagy a terhe, és kicsi a hatékonysága, "ezért a sürgősségi ellátásba kell átrendezni, és át kell majd adni az OMSZ-nek, hogy gyorsabban kezelődjön ez a kérdéskör".