"A gazdag országokat rá kell beszéljük arra, hogy ne halmozzanak fel oltóanyagot. Vannak államok, amelyek a lakosságuk többszörösének elegendő számban kötöttek le vakcinát, aminek semmi értelme nincs" - mondta a 168 Órának Jakab Zsuzsanna, az Egészségügyi Világszervezet főigazgató-helyettese. Hozzátette: közös érdekünk lenne egy tisztességesebb és észerűbb oltási rendre való átállás.
Dr. Tedros, a WHO főigazgatója korábban arra szólította fel a gazdag országokat, hogy a saját magas rizikójú csoportjaik beoltása után vagy adományozzanak a készleteikből a szegényebb országoknak, vagy hagyják legalább, hogy számukra a COVAX lebonyolítói vásároljanak a programban rendelkezésre álló pénzből. Erre két indokot is említett: egyrészt ez morális kötelesség, másrészt pedig közös stratégiai érdek, csak így tudjuk a járványt megállítani.
Ezzel kapcsolatban Jakab Zsuzsanna kifejtette: "Ez bűvös kör:
minél tovább terjed a vírus, annál nehezebb lesz fellépnünk ellene. Az biztos, hogy nem elég csak a fejlett világban oltani és betartani a közegészségügyi, járványügyi intézkedéseket.
A világ minden táján egyszerre kell lépnünk, ezt a járványt csak akkor tudjuk megállítani bárhol, ha mindenütt megállítjuk." A projekt keretében még idén kétmilliárd vakcinát szállítunk ki ezekbe az országokba, ami a lakosság körülbelül a 28 százalékának lesz elég. Csak azt próbálják biztosítani, hogy legalább a magas rizikójú csoportokat, tehát az egészségügyi dolgozókat, időseket és a krónikus betegeket ezekben az országokban is minél előtt beoltsák. A globális nyájimmunitásra legalább 2022-ig várni kell Jakab Zsuzsanna szerint.
Felmerül a kérdés, hogy ha a WHO-főigazgató javaslata szerint a gazdagabb országok "halálozási kockázatot" vállalnak, a teljes átoltottság elérése helyett alacsonyabb szinttel megelégszenek és adnak (vagy hagynak) vakcinát a szegényebbeknek, akkor nem az lesz-e az eredmény, hogy a járvány újabb és újabb hullámokban fel fog bukkanni ezután és nem lehet felszámolni? Erre válaszul Jakab Zsuzsanna kijelentette: a vakcináció önmagában úgysem a teljes megoldás. Azt a többi közegészségügyi, járványügyi intézkedéssel együtt kell alkalmazni, még azokban az országokban is, ahol most erőteljesen folyik az oltási program.
A járványügyi intézkedéscsomagon nem lehet lazítani, mondta, mert valóban azonnal visszajön a betegség. "Elég az olasz helyzetet nézni. Kinyitottak februárban, és már megint súlyos helyzetben vannak. Reményt adhat viszont, hogy amikor világszerte befejeztük a magas rizikójú csoportok oltását, akkor ez csökkenti a halálozások és a súlyos szövődmények számát, fékezi a betegség terjedését is.
Azt a célt tűzhetjük magunk elé, hogy vessünk véget a betegség akut fázisának, és tanuljunk meg együtt élni endémiás, fel-felbukkanó előfordulásával."