eur:
410.9
usd:
392.21
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pexels.com

A magánegészségügyet is érzékenyen érinti az orvosbértörvény

A magánegészségügyi szolgáltatók egy része már év elején árat emelt, más részük megvárja a február végét, addig kell ugyanis az állami egészségügyben dolgozóknak aláírniuk új szerződéseiket. A béremelés a privát szférában is új viszonyokat teremt, az áremelkedés elkerülhetetlen.

A hálapénz felszámolásának hatására még több beteg fordulhat magánellátókhoz – az egyik leginkább érintett terület a várandós gondozás és szülés – írja a Pénzcentrum. Az elmúlt időszakban több magánklinikán is jelentős, 20 százalékos áremelés zajlott le, egy szülés díjszabása például 500 ezer forinttól 1,8 millióig terjed. Az egészségügyben végrehajtott idei béremelés a magánszektort is érinti, mondta el az InfoRádiónak Varga Péter Pál, a Budai Egészségközpont igazgatója.

„80-100 százalékos béremelések történtek. Természetesen ez nem azt jeleneti, hogy az árainkat is ilyen mértékben fogjuk emelni – szögezte le a szakember, aki szerint ugyanis

nem zúdíthatják rá a teljes bérkorrekció terhét a magánpiacra. Ám ennek mindenképp nyoma lesz a sztendert árazásukban.

Hangsúlyozta: csak egyes területeken, kisebb mértékben és fokozatosan lehet árat emelni. „Van egy általános faktor, ami az orvosi konzultációk díjában fog megjelenni. Így mondjuk egy 25 ezer forintos orvosi díjnak biztos, hogy 30-32 ezer lesz az új ára – fogalmazott. – Lesznek olyan vizsgálati díjak, ahol nem fogunk változtatni, de

a legtöbb magasan specializált szakember esetében abszolút rákényszerülünk.”

Varga Péter Pál arról is beszélt az InfoRádiónak, hogy már látják, kik azok a kollégák, akik maradnak a privát szférában és kik azok, akik az állami egészségügy mellett döntenek. Ez nagyban függ attól is, hol vannak jelenleg főállásban. Bár a kórházak jellemzően rugalmasan kezelik a másodállást, arról sem szabad megfeledkezni, hogy az orvoskollégák, aki eddig mondjuk 600 ezer forintot kerestek, most azonban már 1,3 milliót fognak, kétszer is meg fogják gondolni, mennyi pénzért folytassák a magánrendelést – hívta föl a figyelmet. „Borzasztóan szenzitíven érvényesülnek itt a piaci törvények.”

A Budai Egészségközpont igazgatója úgy fogalmazott: a saját programjaik rugalmas alakításával szeretnék kezelni a helyzetet, hogy a plusz teher ne az ügyfelekre háruljon. Mindemellett azonban a színvonal megtartása az elsődleges.

A felmérések szerint egyébként a magyarok 40 százaléka évente legalább egyszer privát rendelőbe megy, leggyakrabban a fogászati, a nőgyógyászati, a bőrgyógyászati és a szemészorvosi ellátást veszik igénybe.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×