eur:
411.22
usd:
392.73
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Bolla Tibor, a BKV Zrt. vezérigazgatója (b) beszédet mond a pesti fonódó villamosvonal első elemének átadásán a Haller utca és a Soroksári út kereszteződésénél 2020. november 6-án. Mellette Karácsony Gergely főpolgármester. A Haller delta projekt során új vágánypár létesült a Haller utca és a Soroksári út között észak-pesti irányba, így kapcsolat jött létre a Haller utca felől a 2-es villamos belvárosi szakasza felé.
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán

Átadták a pesti fonódó villamoshálózat első elemét – térkép

A Haller delta projekt az idei év egyik legjelentősebb villamosközlekedést érintő fejlesztése.

Az elmúlt hónapokban a ferencvárosi Haller utca és a Soroksári út között nemcsak pályarekonstrukciós munkák zajlottak, hanem egy olyan fejlesztés első eleme épült ki a pesti fonódó első ütemének kiépítésével, amely a későbbiekben hozzájárul Budapest villamosközlekedésének hatékonyabbá tételéhez, az utasok számára pedig még előnyösebb és komfortosabb utazást tesz majd lehetővé.

A Haller delta projekt kiviteli tervei 2019-ben készültek el a BKK megbízásából. Ezt követően a Fővárosi Önkormányzat és a BKV Zrt. között 2020 áprilisában kötött, 1,8 milliárd forint összegű fejlesztési megállapodás tette lehetővé a munkák elindítását 2020. május 23-án.

A Haller utca és a Soroksári út találkozásánál megépült új villamosvágány elkészülésének időpontja nem véletlenül esik egybe az M3-as metró középső szakaszán induló felújítási munkákkal:

a vágánykapcsolat megépítésével közvetlen kötöttpályás kapcsolat jött létre a Haller utca felől a 2-es villamos belváros szakasza felé, így a november 7-étől az új vágányon közlekedő 2M villamossal a Nagyvárad térről közvetlenül lesz elérhető a belváros.

Az új villamosjárat a Keleti pályaudvartól indulva a 24-es vonalán éri el a Nagyvárad teret, majd a Haller utcáról a Soroksári útra fordulva a 2-es villamos útvonalán a pesti rakparton keresztül a Jászai Mari térig jár, kiszolgálva a belváros számos csomópontját.

A BKK a metrófelújítás idején, ahogy az elmúlt években, a legtöbb városrész felől most is bővíti a lezárt metrószakaszt elkerülő járatok kínálatát, hogy a metrópótló buszok mellett további valós alternatívákat kínálhasson a Budapesten közlekedőknek. Kötöttpályás járatként az új villamos mindig az aktuális forgalomtól függetlenül, akadálytalanul haladhat majd, így aki ezt a járatot választja, a gyors eljutás mellett teszi le a voksát.

Alacsonypadlós villamost ígértek

Karácsony Gergely főpolgármester beszédében hangsúlyozta: „Egy apró, de nagyon fontos lépés ez az átadás. Az elmúlt évtizedek egyik legfontosabb közlekedési fejlesztése volt a budai fonódó villamoshálózat, amely több önkormányzati cikluson átnyúlva valósult meg, és ami nagymértékben javította a budai oldal közösségi közlekedését. Tulajdonképpen ezt a programot szeretnénk Pesten is megvalósítani.”

Beszéde végén a főpolgármester hozzátette:

egyelőre még fölszállunk a villamosra, de remélem, hogy hamarosan csak egyszerűen beszállni kell, mert alacsonypadlós villamosok fognak itt is közlekedni.

Bolla Tibor, a BKV vezérigazgatója az ünnepélyes átadón elmondta: „A külső szemlélő számára talán kevésbé látható, hogy milyen sokrétű, összetett feladatot jelentett a pesti fonódó első ütemének, a Haller deltának az építése, és mekkora lépés ez a budapesti közlekedésben. Valójában az idei év egyik legjelentősebb villamosközlekedést érintő fejlesztésének helyszínén állunk. Köszönöm a főváros támogatását, köszönjük a munkatársaim és a kivitelezők munkáját és meggyőződésem, hogy a projekt megvalósulásával járó előnyök kárpótolják majd az utazóközönséget az építkezéssel járó kellemetlenségekért.”

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Az orosz invázió okozta pusztító gazdasági visszaesés ellenére Ukrajna 2023-ban figyelemre méltó ellenállóképességet mutatott, a gyászos 2022-es év után a GDP-je 5,3%-kal nőtt. Ugyanakkor a háború hosszú távú hatásai súlyosak: a költségvetési kiadások drasztikus emelkedése mellett a szociális, egészségügyi és oktatási források csökkenése demográfiai problémákhoz vezethet. Az EU és más nemzetközi partnerek támogatása kulcsfontosságú Ukrajna újjáépítéséhez, amelynek költségei a Világbank szerint elérhetik a 486 milliárd dollárt. A rekonstrukciós beruházások nemcsak Ukrajna talpra állását segíthetik, hanem stratégiai előnyöket hozhatnak az EU számára is, különösen a zöldenergia és az agrárszektorok terén – írja elemzésében a Vienna Institute for International Economics Studies (WiiW).

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×