eur:
411.24
usd:
393.18
bux:
79682.16
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay

Néhány kerület szembemegy a fővárosi trenddel

Bár összességében egész Budapestről az elvándorlás volt a jellemző az utóbbi időben, néhány kerületben mégis nőtt a népesség.

A budapesti lakáspiacon tavaly 29 305 tranzakciót bonyolítottak le, ami a 2018-as adatokhoz képest 19 százalékos visszaesést jelent – derült ki a KSH összegzéséből. Mindez azt támasztja alá, hogy már a járvány kirobbanása előtt is lanyhult a lakáspiac pörgése, amit tovább lassított a kedvezőtlen gazdasági környezet.

Az adásvételek rangsorát megingathatatlanul a XIII. kerület vezeti. Az Újlipótváros, Vizafogó, Angyalföld és Lőportárdűlő városrészekből álló kerület első helye évek óta, így 2019-ben is megkérdőjelezhetetlen volt (3000 adásvétel), míg a második legtöbb tranzakció a XI. kerületben köttetett (kevéssel 2500 felett), a harmadik hely a XIV. kerületé (kevéssel 2500 alatt), de a számok mindegyik esetben elmaradtak a 2018-as adatoktól. Ezer lakosra vetítve már más a sorrend, a belvárosi kerületek hagyományosan listavezetők: tavaly a VI. kerület végzett az élen (34 ezrelék), amelyet a VII. kerület (31,5 ezrelék) és az V. kerület követett (26,8 ezrelék). Vagyis népességarányosan ezekben a kerületekben volt a legtöbb tranzakció a tavalyi évben.

A vándorlási mutató vegyes képet mutat

Budapestről tavaly 5700 emberrel többen költöztek el, mint ahányan oda érkeztek. De ez nem mindenhol járt népességcsökkenéssel: a KSH adatai szerint a vándorlásból fakadóan a XI. kerületben több mint 400 fővel emelkedett a lakosság lélekszáma, de még a IX. kerület is 200 fős népességtöbbletet könyvelhet el, míg a lista harmadik helyén a XIII. kerület végzett 165 főnyi gyarapodással. Miközben a város egészére a városkörnyékre költözés jellemző, ezekben a kerületekben továbbra is komoly kereslet van a lakásokra.

A XI. kerületben a legdrágább egy panellakás

Az Otthon Centrum rendelkezésére álló információk szerint a tégla lakások fővárosi átlagos négyzetméterára 742 ezer forint volt az első kilenc hónap adatai alapján. A legmagasabb fajlagos négyzetméterár az V. kerületben alakult ki (1,05 millió forint), ezt követi a legdrágább városrészek rangsorában a XIII. kerület (950 ezer forint), míg a harmadik a listán az I. kerület (900 ezer forint) – összegezte az Otthon Centrum tanulmányát a cég közleményében Soóki-Tóth Gábor elemzési vezető. A panellakások esetében az átlagos négyzetméterár 524 ezer forint volt, a legdrágábban a XI. kerületben lehetett hozzájutni egy négyzetméterhez (630 ezer forint), míg a VIII. és XIII. kerületben ennél valamivel kisebb fajlagos árat mutatott ki az idei statisztika (608 ezer forint).

A családi házak átlagos eladási ára a 450 ezer forintot is elérte négyzetméterenként. A legtöbbet a XII. kerületben kértek (850 ezer forint), majd a XI. kerület (700 ezer forint) és a III. kerület (572 ezer forint) következett a fajlagos árakat összegző listán.

A legtöbb új lakás

Az elemzési vezető szerint a fentiek tükrében nem meglepő az sem, hogy az Otthon Centrum III. negyedéves felmérése szerint a legtöbb új lakás a XIII. kerületben épül, ami 81 projektben majdnem 9000 lakást jelent. A XI. kerületben 59 projektben 8500 lakás kivitelezése kezdődött el, ez a második legnagyobb szám a fővárosban míg a szintén dobogós III. kerület 47 projektje a harmadik helyet érdemelte ki. A lakásszámokat tekintve azonban Ferencváros megelőzte Óbudát, a IX. kerületben épül a harmadik legtöbb új lakás (4800 darab) a fővárosban.

Az új építésű lakások átlagos négyzetméterára 1,045 millió forint volt Budapesten. A legdrágábbak a belvárosi és hegyvidéki részeken épülnek, de a legmagasabb fajlagos átlagárral az V. kerület lett az első 2 millió forinttal, melyet a II. és a XII. kerület követett átlag 1,8 milliós négyzetméterárral.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.

Szép a havazás, csak közlekedni ne kelljen - fotók

A havas táj látványát, a téli hangulatot sokan szeretjük, közlekedni benne annál kevésbé tartozik a kedvenceink közé. Ám ez a két dolog együtt jár, mint azt a szép, de némiképpen ijesztő fotóinkon is látszik.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
A GDP alternatívájaként egy új, hazai kutatók által kidolgozott mérőszámot mutatott be Áder János

A GDP alternatívájaként egy új, hazai kutatók által kidolgozott mérőszámot mutatott be Áder János

A fejlődés mérésére a GDP-nél pontosabb mutatóra, módszerre tett javaslatot Áder János a budapesti World Science Forum harmadik napjának nyitó beszédében. A volt köztársasági elnök, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke hazai kutatók által kidolgozott, három indikátorból (fenntartható GDP, fenntarthatósági teljesítmény keret, GDP-túli jólléti mutató) álló mérőszám bemutatásakor kiemelte: a GDP ugyan sok fontos dolgot mér, de azt nem, ami az emberi élet, a jólét és a fenntarthatóság szempontjából releváns. Az új mérőszám viszont megmutatja a gazdasági tevékenység negatív hatásait (externáliák), és eltünteti a GDP „vak foltjait” – érvelt Áder János.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×