Lejárt a tankötelezettséggel kapcsolatos kérelmek benyújtási határideje. Eddig nagyjából 11 ezer kérelem érkezett be - összegzett Brassói Sándor, az Oktatási Hivatal elnökhelyettese. A szülők január 31-ig az Oktatási Hivatalnál kérelmezhették, hogy az augusztus 31-éig hatodik évüket betöltő gyermekük még egy évig maradhasson óvodában.
"Mindig az vezeti a hivatal munkatársait, döntéshozóit, hogy a gyermek számára a lehető legjobb döntés szülessen meg" - hangsúlyozta Brassói Sándor.
A Oktatási Hivatal teljes eljárásban legfeljebb hatvan napon belül bírálja el a kérelmet. Brassói Sándor, az Oktatási Hivatal elnökhelyettese elmondta: szeptemberben várhatóan kevesebb 6 éves gyermek marad majd az óvodákban, mint az előző években.
A jogszabályok alapján, amennyiben a szülő rendelkezett 2020. január 31. előtt olyan szakértői véleménnyel, amely szerint a gyermek maradhat még óvodában, akkor nem kellett benyújtaniuk maradási kérelmet. Az eddigi adatok szerint 13-14 ezer gyerek biztosan marad az óvodában, amit ha a mostani 11 ezerhez hozzáadunk, akkor 26-27 ezres körről beszélünk.
Ez elmarad a korábbi évek több mint 30 ezres plusz egy évet még az óvodában töltő létszámtól - mondta az elnökhelyettes.
A Magyar Óvodapedagógiai Egyesület elnöke szerint már az is aggályos, hogy a szülő dönt a kérelem beadásáról. Ezt a szakmai kérdést - a gyermek fejlődésének folyamatos megfigyelésével - csak az óvoda tudja megválaszolni.
Fábián Katalin szerint a hátrányos helyzetű térségek gyermekeinek esélyei is sérültek az eljárás lebonyolítása miatt. "Nem elég, hogy kitöltöm a kérdőívet, hanem még nyomtassam is ki és postázzam is. A hátrányos helyzetű régiókban még postahivatal sincs.
Utazzon be? Mikor tud beutazni? Nem fog beutazni a szülő, tehát azok a gyerekek menni fognak iskolába.
Azt gondolom, hogy elég sokan lesznek, akik után nem adták be (a kérelmet), de óvodában kellett volna maradniuk" - tette hozzá Fábián Katalin.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a legutóbbi kormányinfón azt mondta: a kormány azt a szerinte "álszent" gyakorlatot akarta megszüntetni, hogy hivatalosan az óvoda, valójában azonban a szülő döntött az iskoláztatásról.